היכן אפשר לקבל את ההכוונה המקצועית שלנו?


FacebookTwitter

שאלות ותשובות - בחירת מקצוע (חלק ב')
 
מה בין הלימוד לקראת מקצוע ובין יישומו בפועל?
אני עושה כרגע שירות לאומי במקום כזה וכזה. מה עלי לעשות כדי לעסוק בכך בעתיד?
איך יודעים איזה מקצוע מתאים? מה צריך להוביל אותי להחלטה? איך מתחילים?
יש לי כל כך הרבה תחומי עניין - איך בוחרים מתוכם מקצוע?


מה בין מה שלומדים לבין מה שמיישמים אחר כך בפועַל?
האם משתלם ללמוד מקצוע איקס כדי להגיע אחר כך לתחום זה וזה?

שתי שאלות אלו נוגעות לקשר בין לימוד תחום מסוים לבין יישומו בפועל.
לגבי השאלה הראשונה: באוניברסיטה לומדים גם הרבה תיאוריה, ולא רק את הצד המעשי של העבודה (בקורסים ולימודי תעודה מתמקדים יותר בצד המעשי), אבל מקבלים ידע רחב, שבהחלט מסייע בעבודה. הידע נותן בסיס חשוב שמאפשר להתחיל בעבודה כשעוד אין לנו נסיון, להיקלט בה ולדעת מה לעשות. מעבר לכך כמובן שבכל עבודה יש חלקים יישומיים שנוכל לדעתם היטב רק תוך כדי נסיון באותו מקום עבודה.
לגבי השאלה השניה: ספציפית נשאלתי האם משתלם ללמוד עבודה סוציאלית לתואר ראשון במטרה להתקדם אחר כך לתחום הפסיכודרמה. התשובה היא כן. כללית - הדרך הטובה ביותר לדעת לגבי התאמת מסלול מסוים לתוכניות שלנו היא לחפש מידע באינטרנט על התחום שאליו אנו רוצים להגיע בהמשך. לדוגמא: אם המקום שאליו אנו חותרים להגיע הוא פסיכודרמה כדאי לכתוב בגוגל "לימודי פסיכודרמה". אתרים רבים שנותנים מידע על כך מציינים במפורש מה נדרש ממי שרוצים ללמוד תחום זה ואילו מסלולים קודמים עונים על הדרישות.

חזרה למעלה

אני עושה כרגע שירות לאומי במקום איקס. מה אני צריכה לעשות בשביל לעסוק בזה בעתיד?
ספציפית נשאלתי לגבי התחום של חינוך מיוחד. לפי מה שהבנתי השאלה מתמקדת בתנאי הקבלה למסלול חינוך מיוחד. תשובות על כך בחלק א'.    לחלק א' לחצו כאן.
כללית: פעמים רבות אנו מושפעות ממה שעשינו בשירות לאומי, ולא תמיד זה הדבר הנכון בשבילנו. העובדה שאנו מרגישות קירבה לתחום שבו עסקנו בשירות לאומי מובילה אותנו לפעמים בכיוון הנכון, ולפעמים אנו נצמדות לכך מפני שעדיין לא הכרנו אפשרויות אחרות. יכול להיות שמסתתרים בך עוד כיוונים שיצביעו על כך שמקצוע אחר (גם אם זה יהיה מקצוע בכיוון דומה) יתאים לך יותר.

חזרה למעלה

איך יודעים איזה מקצוע מתאים? מה אמור להוביל אותי להחלטה? איך מתחילים? מהם הכלים המקצועיים והפרקטיים שיכולים לעזור בקבלת ההחלטה הזו?
הדרך המפורטת לענות על שאלה זו עוברת דרך לא מעט עמודים לקריאה. במסגרת זו אשתדל לתאר בקצרה את ששת השלבים לבחירת מקצוע.
השלבים/ צעדים הללו אינם בהכרח מתכון לעשייה עצמית (את חלקם קל יותר לעשות בעזרת הכוונה), אולם תוכלו לראות מהם הצעדים הללו ובעזרתם אני מקווה שתוכלו לראות היכן אתן עומדות ומה עליכן לעשות כדי להתקדם בבחירת מקצוע.

הצעד הראשון הוא הרחבת המודעות העצמית והידע שלנו על עצמנו. כיצד?
אנו שואלים את עצמנו שאלות שנועדו לראות: מה מאפיין אותי, מה אני אוהבת, אילו פעולות אני אוהבת לעשות, מה מעניין אותי, מה חשוב לי, במה אני טובה וכדו'.
כדי להרחיב את הידע על עצמנו כדאי להיעזר גם בגורמים שמחוץ לנו, כגון לשאול אנשים נוספים שאלות על עצמנו, למצוא שאלות מפורטות בספרים או באינטרנט או להיעזר בהכוונה לבחירת מקצוע.
למה זה חשוב?
מפני שכשאנו שואלות את עצמנו את השאלות האלה עולות לנו תשובות חלקיות, לפי מה שעובר לנו בראש באותו זמן. בצורה זו עלולה בחירת המקצוע שלנו להיות חסרה בשימת לב לאלמנט מסוים שמהותי לנו, או במידע אמיתי לגבי האפשרויות שלנו.

הצעד השני הוא בדיקה: מה מכל המידע שעלה חשוב לי יותר ליישם במסגרת העיסוק העתידי שלי. לדוגמא: אם עשיתי רשימה של פעולות שאני אוהבת לעשות (לייעץ? לטפל? לעודד ולתמוך? להמציא ולדמיין? להעביר ידע? להגות פתרונות? לנהל פרויקטים? לסדר דברים בצורה יפה? ועוד הרבה אפשרויות) - אילו ארבע או חמש פעולות מתוכן הכי קרובות ללבי והכי חשוב לי ליישם במסגרת המקצוע? אילו ערכים יותר חשוב לי ליישם? אילו יכולות יותר חשוב לי ליישם?

שלב ב' של הצעד השני הוא הנסיון להבין מה מתוך הדברים שעלו מהותי לי. מהם הדברים שהם חלק בלתי נפרד מהטבע שלי?
לדוגמא: בחורה שמאד חשובה לה מידה רבה של עצמאות. היא רוצה לבצע בחירות חופשיות ולא לעשות דברים מוכתבים מראש, היא אוהבת לנהל את הזמן שלה בעצמה, חשוב לה שיהיה מקום לרעיונות שלה, לא כל כך אוהבת לקבל הוראות - דבר כזה הוא חלק מהותי בטבעה וחשוב לקחת זאת בחשבון. דוגמא נוספת: בחורה שמאד אוהבת ללמוד, לחקור נושאים שמעניינים אותה, להתבונן בדברים, לשאול שאלות, להבין דברים לעומק וכו' - זה מאפיין מהותי לה. חשוב לשים לב שהמקצוע שלה יכיל בתוכו את האפשרות ללימוד והתבוננות מתמידים.

לאחר שהרכבנו רשימה של ארבעה עד ששה מאפיינים שמהותיים לנו וחשובים לנו אנו מגיעים לצעד השלישי.
הצעד השלישי הוא בירור - אילו מקצועות מתאימים למאפיינים שעלו. אילו מהם מכילים בתוכם את אותם קריטריונים שהעלינו. אותם קריטריונים צריכים לאפיין את העבודה שלנו כדי שזו תהיה עבודה שנותנת לנו סיפוק.
רשימת מקצועות ניתן למצוא באתר של "בחירה טובה" או באתר קליק 1 ובאתרים נוספים. בשלב זה
נוכל להיעזר בידע שכבר יש לנו על מקצועות שונים ובהגיון שלנו כדי לרשום בצד את המקצועות שנראה לנו שכדאי לברר לגביהם.

צעד רביעי הוא השגת המידע על המקצועות השונים שעלו. צעד זה מאפשר לנו לראות אילו מקצועות באמת עונים על הקריטריונים שלנו, ולבסס החלטה על מידע אמיתי ולא על מה שנדמה לנו שאנו יודעים על אותו מקצוע. עדיף להצליב כמה מקורות מידע על כל מקצוע, כי לא תמיד נקבל מידע מדויק ממקור אחד. אפשר למצוא את המידע באתרים שונים או בייעוץ.

צעד חמישי - רשימת תנאי העבודה הרצויים לי והשיקולים המעשיים שלי בבחירת מקצוע.
תנאי העבודה כוללים פרטים כמו: שעות העבודה הרצויות לי, הרבה או מעט נסיעות, מידת הגיוון, עבודה עם הרבה או עם מעט אנשים, תנאי שכר וכו'. שיקולים מעשיים כוללים נושאים כמו משך הלימוד הרצוי לי, סוג הלימוד הרצוי לי (תואר או תעודה) וכו'.

צעד ששי הוא הבחירה עצמה.
כדי לבחור אנחנו יכולים לעשות טבלה שבה נכתוב מימין את רשימת המקצועות שעלו כמתאימים לקריטריונים שלי, ובשני הטורים הבאים את היתרונות והחסרונות של כל מקצוע בשבילי.
למשל: העובדה שבמקצוע מסוים יש מרכיב שמאד חשוב לי תירשם כיתרון. אם חסר במקצוע זה או אחר מרכיב מסוים שחשוב לי זה יירשם כחיסרון.
גם השיקולים המעשיים יילקחו כעת בחשבון: אם חשוב לי מאד ללמוד לתואר וחלק מהמקצועות שעלו כמתאימים לי נלמדים רק במסגרת לימודי תעודה (או ההיפך) זה יירשם כחיסרון. התאמה של הלימודים למה שרצוי לי תירשם כיתרון.
אם במקצוע מסוים שיכול להתאים לנו מסתבר שתנאי הקבלה גבוהים ורחוקים כרגע מהנתונים שיש לנו אנו נרשום שיש לברר אם ישנם מוסדות לימוד שבהם תנאי הקבלה למקצוע זה נמוכים יותר, ומהן הדרכים הנוספות להתגבר על עניין זה.

בשלב זה תראו שיש רשימה קצרה של מקצועות שעומדים בראש הרשימה. כאן תצטרכו לגייס את ההגיון שלכם כדי שיכריע בין היתרונות והחסרונות, ואת האינטואיציה שלכם, שאומרת שכיוון מסוים מושך אתכן יותר מכיוון אחר.

אם עשיתן כל זאת - סיימתן את התהליך.
אם משהו עדיין לא מסתדר - ניתן לבדוק יחדיו מה מעכב את הבחירה.

חזרה למעלה

יש לי כל כך הרבה תחומי עניין - איך בוחרים מתוכם מקצוע?
יש לי סרטון וידאו שעונה על כך. יתכן שכבר ראיתן אותו. למי שעוד לא ראתה או רוצה לראות שוב מצורף כאן קישור. את הסרטון הזה ושניים נוספים הכנתי והעליתי לאתר לא מזמן. חשוב לי לדעת מה חושבים הגולשים על הסרטונים האלה ואשמח לשמוע את חוות דעתכן.


חזרה למעלה


 
 
 בחירה טובה - חפצי רובלין    טל. 02-9919070,   052-3493113     בית שמש     heftsi@bchiratova.com 
 

Design: Edna Ricklin's studio

לייבסיטי - בניית אתרים