היכן אפשר לקבל את ההכוונה המקצועית שלנו?


FacebookTwitter

שאלות ותשובות - בחירת מקצוע


איך אדע שמקצוע זה או אחר מתאימים לי?
איך אפשר לבחור נכון ולדעת שלא טעיתי?
האם עדיף ללמוד מקצוע זה או מקצוע אחר? (התלבטות בין שני מקצועות שיש ביניהם קווי דמיון)
האם משתלם ללמוד מקצוע איקס מבחינה כלכלית? (ספציפית נשאלתי לגבי עבודה סוציאלית)
איפה כדאי ללמוד...?
מהם תנאי הקבלה ל.../ כמה פסיכומטרי צריך בשביל...?
מקבץ שאלות אישיות/קצרות


איך אדע שמקצוע זה או אחר שאני חושבת עליו מתאימים לי ?
כשיש למישהי מקצוע מסוים או מקצועות מסוימים שהיא מתחברת אליהם ומרגישה שהיא מעוניינת בהם - חשוב לוודא שהרצון והמחשבה על אותו מקצוע באים מהשיקולים הנכונים.

דוגמאות לשיקולים לא נכונים:
* יש לי ציון פסיכומטרי גבוה אז למה להירשם למשהו שדורש פסיכומטרי יותר נמוך, הרי אני מסוגלת להתקבל ל...
או: אנשים מצפים שאבחר מקצוע שתואם את תוצאות הפסיכומטרי שלי.
תשאלו את רופאת השיניים שפגשתי, למשל. היא חשבה על לימודי ריפוי בעיסוק, אך בחרה ללמוד רפואת שיניים, והסיבות היו - מעבר לכך שהיתה לה קירבה לנושאי רפואה וגוף האדם - שהיא לא רצתה להיות כמו אחותה, שלמדה ריפוי בעיסוק, וגם חשבה: למה לי להסתפק בלימודי ריפוי בעיסוק אם אני יכולה להתקבל ללימודי רפואת שיניים. עוד לפני סיום התואר (שאותו סיימה עד הסוף) הרגישה שהיא לא נמצאת במקצוע הנכון.
* אמרו לי שמתאים לי כך וכך...
* הכסף כשיקול עיקרי. ("זה לא הכי מעניין אותי אבל יש בזה שכר טוב"). השכר הוא שיקול שבהחלט ניתן לקחת בחשבון, אבל לא כשיקול שעומד בראש.
* זה מקצוע מרשים/ מכובד.
* זה מקצוע יציב. תמיד יצטרכו אותו.  (יכול לבוא בחשבון כשיקול, אבל לא כשיקול עיקרי שאינו מחובר מספיק לנטיות הלב).
* צריך כבר להחליט. עוד מעט מסתיימת ההרשמה. (החלטה מתוך לחץ).

שיקולים נכונים:
היכרות טובה עם עצמי ועם המקצוע המדובר. לדוגמא: מי שעוסק בעבודה סוציאלית מתעסק בעזרה לאנשים על ידי הקשבה, ייעוץ, סיוע מול הרשויות ועוד. לכן תכונות מתאימות הן: אהבה למתן עזרה לאנשים, הקשבה, אכפתיות, אמפתיה וכו'.

כאשר השיקולים נכונים - הדבר היחיד שיכול להיות חסר הוא אי עירנות לכך שיש בך עוד צד שלא הבאת בחשבון. כלומר - יש בך את מה שנדרש למקצוע שחשבת עליו, אבל יש בך עוד צד שכדאי לקחת בחשבון. לדוגמא:
בחורה צעירה הגיעה אלי מפני שהתחילה ללמוד עבודה סוציאלית ולא היתה מרוצה. היא לא הבינה מה בדיוק לא עובד, וחששה לעזוב ולבחור מקצוע חדש שמא תבחר שוב משהו שאינו מתאים לה. בהכוונה הסתבר שיש בה אהבה גדולה ורצון גדול לעזור לאנשים. היא אכן צדקה בכך שמתאים לה אחד המקצועות החברתיים (אלו העוסקים במתן עזרה, ייעוץ, הדרכה, הוראה וכדו'), אבל התאים לה יותר מקצוע חברתי שיש בו גם צד פיסי, כמו פיסיותרפיה, ריפוי בעיסוק, תרפיה בתנועה ומחול וכדו'. זמן קצר לאחר הייעוץ היא עזבה את לימודי העבודה סוציאלית והחלה בשנה שלאחר מכן בלימודי פיסיותרפיה והיא מאד מרוצה. הגעה למודעות כזו אפשר לקבל בעיקר בהתבוננות משותפת עם אדם מקצועי או עם אנשים נוספים.


חזרה למעלה

בחירת מקצוע זה דבר שמשפיע על כל החיים. איך אפשר לבחור נכון ולדעת שלא טעיתי?
רובנו נוהגים לחתור לכמה שיותר וודאות ויציבות בחיינו, אך למעשה אין לנו וודאות בחיים. אי אפשר לדעת שלא טעית. אולי קצת קשה לקבל את זה, אבל זה בסדר שאין לנו הבטחה כזו. החיים הם מסע התפתחות. אנחנו בוחרים את מה שנכון לנו לעכשיו. יתכן שנמשיך באותו תחום לעוד זמן רב, ויתכן שההתפתחות שלנו תביא אותנו לבחור בהמשך במשהו אחר.

בשונה מן העבר, שבו היה קיים מושג הקביעות בעבודה, וקביעות זו נחשבה לדבר רצוי, הרי שהיום מקובל לתת להתפתחות האישית שלנו להוביל אותנו לאן שתוביל במשך הזמן, כולל למקומות עבודה אחרים ואף לעיסוקים אחרים.

איך בכל זאת בוחרים את מה שנראה הכי נכון ובעל סיכוי להישאר מתאים לאורך זמן?
על ידי הגעה למודעות גבוהה לעצמך ולשיקולים הנכונים לך.
הגעה למודעות עצמית גבוהה מתאפשרת על ידי מענה להרבה שאלות ספציפיות (שאינן שאלות כלליות כמו: מה אני אוהבת, מה מעניין אותי, במה אני טובה וכדו', אלא שאלות על הרבה פרטים המרכיבים את הנושאים האלה), המובילות להבנה לגבי המאפיינים המהותיים לך, שבלעדיהם עבודתך לא תהיה מספקת, ולהבנה לגבי הדברים שיותר חשוב לך ליישם מאשר דברים אחרים.
תהליך כזה מאפשר לך להגיע לבחירה מתוך מודעות גבוהה לעצמך ולשיקולים הנכונים לך. באופן זה ניתן להגדיל את הבטחון בבחירה נכונה.

חזרה למעלה

האם עדיף ללמוד מקצוע זה או מקצוע אחר? (לדוגמא: האם עדיף ללמוד עבודה סוציאלית או פסיכולוגיה?)
גם מקצועות שיש ביניהם קירבה מסוימת (לדוגמא: עבודה סוציאלית ופסיכולוגיה שניהם מקצועות חברתייים- טיפוליים) - עדיין יש ביניהם הבדלים וכל מקצוע שונה מחברו. ההתמקדות של פסיכולוג היא בייעוץ, וזאת על סמך הבנת הגורמים והסיבות למצבים נפשיים מסויימים. ההתמקדות של עובד סוציאלי היא בתמיכה ובעזרה מעשית בעיקר. אין לו צורך בהבנה עמוקה של עברו של האדם ובכניסה עמוקה לנפש. לכן אפשר לענות על שאלה כזו רק על סמך היכרות אישית, ולא על סמך סיבות חיצוניות (כמו שכר, משך לימודים וכו').

בשאלתך הוספת "אומרים שזה (עבודה סוציאלית) יותר ממצה, לומדים פחות שנים וגם מרוויחים יותר מפסיכולוגים". אנא אל תראי בדברי סוג כלשהו של "גערה", אך אני חייבת לומר כי מ"אומרים" ומהכללות צריך מאד להיזהר. "יותר ממצה" זוהי הכללה שאינה ברורה. אני מניחה שהכוונה היא לכך שפסיכולוגים אכן נדרשים לתואר שני בעוד עובדים סוציאלים יכולים לעבוד עם תואר ראשון, אולם הסיבה לכך אינה שלימודי עבודה סוציאלית יותר ממצים, אלא בגלל הידע הנוסף הנדרש לעבודת הפסיכולוג. האמירה על השכר אינה נכונה (וזו חלק מהזהירות שכדאי לקבל בה דברי אנשים). כמובן שיש מקרים ויש מקרים, אך ככלל עובדים סוציאלים אינם מרוויחים יותר מפסיכולוגים.

חזרה למעלה

האם משתלם ללמוד מקצוע איקס מבחינה כלכלית? (השאלה שנשאלתי התייחסה לאחד המקצועות החברתיים).
נניח שהתשובה היא "לא" (ובמקצועות חברתיים רבים זה כך), אולם: 1. מאד חשוב שנבחר מקצוע שקרוב ללב. הרי אין טעם שנבחר מקצוע שלאחר מכן יסתבר שהוא עונה על צרכינו החומריים, אבל לא כל כך אהוב עלינו ולא נותן לנו תחושת סיפוק. דוגמא אחת מיני רבות היא הכתבת הטכנית שהגיעה אלי, שהרוויחה היטב, אך סיפרה שבכל פעם שיוצא לה לעמוד מול קבוצה ולהעביר שיעור או מצגת היא מרגישה פורחת. היא חלמה לעבור להוראה.
נכון, זו דילמה. הנשמה והחומר זועקים אלינו שניהם, כל אחד מכיוון אחר, שנספק אותם. משום כך חשוב לדעת גם את סעיף 2. היום הולך ונהיה פופולרי יותר ויותר להבין שהמקצוע שאנו עוסקים בו לא חייב להיות מקור הפרנסה היחיד שלנו. אנשים היום עוסקים במקצוע מסוים ומרוויחים כסף נוסף מהשכרת צימר, מהשקעות בנדל"ן או בשוק ההון (יש הרבה קורסים לקהל הרחב בנושאים אלה), ממכירת מוצרי מידע (למשל: טבח לא מסתפק בבישול אלא גם מוציא ספרים בנושא), ועוד.

חזרה למעלה

איפה כדאי ללמוד מקצוע מסוים זה או אחר?
שאלה זו מורכבת משתי שאלות: היכן ניתן ללמוד את אותו מקצוע, ולאחר מכן: היכן מתוך אותם מקומות כדאי ללמוד. חשוב לדעת את התשובה לשאלה הראשונה קודם כל, מפני שאחרת מדוע תסמכו על מישהו - כולל אדם מקצועי - שהוא נקב בשם המקום שבו הכי כדאי ללמוד?

את הידע היכן ניתן ללמוד מקצוע מסוים אני לוקחת מהאינטרנט. מכיוון שרשימת מוסדות הלימוד בהם ניתן ללמוד מקצוע מסוים (קל וחומר מקצועות שונים שאני נשאלת לגביהם) עשויה להיות ארוכה במיוחד, ומכיוון שמידע זה קל להשגה, אין צורך ביועץ מקצועי לשם כך. אפשר למצוא מידע זה באתרים כמו "קליק 1", "פורטל פסיכומטרי", "אוניברסיטאות מכללות", ועוד. כדאי תמיד לקבל מידע על כך מכמה אתרים שונים. לא ניתן לסמוך על אף אתר שיש בו בוודאות הרשימה השלמה.

השאלה היכן כדאי ללמוד תלויה במאפיינים אישיים ולא בסיבות חיצוניות. לכל אחד מתאים משהו אחר, ומשום כך לא אוסיף כאן המלצות למקום זה או אחר. במקרים מסוימים ובמקצועות מסוימים מעסיקים מעדיפים אוניברסיטה על פני מכללה.

גורמים שמשפיעים על אנשים בבחירת מקום הלימוד הם: מתן עדיפות לאוניברסיטה או מכללה, מיקום, תנאי קבלה, גודל (מכללות הן לרוב קטנות יותר ולכן לעתים יש בהן אווירה אינטימית יותר), שכר לימוד (במכללות מסוימות שכר הלימוד הוא אוניברסיטאי. במכללות פרטיות שכר הלימוד גבוה יותר) וחוג שני שאותו רוצים ללמוד (כשמדובר בתואר דו-חוגי) - האם קיים או לא קיים באותו מוסד לימוד.

חזרה למעלה

מהם תנאי קבלה ל.../ כמה פסיכומטרי צריך בשביל...?
תנאי קבלה כלליים לכל מקצוע אפשר למצוא באתר קליק 1. לכל מוסד לימוד תנאי הקבלה שלו, ואלו יכולים להשתנות לעתים במידה ניכרת בין מוסד למוסד. ניתן לחפש גם באתרים נוספים. באתרי מכללות שונות ניתן למצוא את תנאי הקבלה אליהם, ואילו באתרי האוניברסיטאות השונות הם נוהגים בדרך כלל לשים מחשבונים לחישוב סיכויי הקבלה לכל מקצוע על פי הכנסת נתונים של ציון פסיכומטרי וממוצע הבגרות. לעתים אין תחליף לשיחת טלפון אל המחלקה הרצויה במוסדות הלימוד שאנו מתעניינים בהם.

נשאלתי גם כיצד להתכונן לועדת קבלה הכי טוב. אינני יודעת. כדאי למצוא אנשים שהחלו ללמוד שנה או כמה שנים לפני כן את אותו מקצוע ולשאול אותם. יתכן שאפשר לשאול במחלקה "איזה סוג שאלות שואלים בראיון?" מזכירה נחמדה עשויה לתת לנו כמה דוגמאות.

חזרה למעלה

מקבץ שאלות קצרות/ אישיות:

ביקוש צפוי למקצוע מסוים בשנים הקרובות
נשאלתי האם יש צפי לעודף בקלינאי תקשורת בשנים הקרובות. לא ידוע לי על צפי כזה.

אילו מקצועות קיימים בתחום החינוך והחינוך המיוחד?
עייני בדף "רשימת מקצועות" בתחום "חברה", תת תחומים: העצמה, מקצועות התרפיה, חינוך והדרכה.

מישהי הביעה משאלה לדעת אילו תכונות אופי מנחות צריך בשביל כל מקצוע
לפי הנקודות בסוף המשפט אני יכולה להבין שאת יודעת שאין לי אפשרות לענות על שאלה זו. יש מאות מקצועות.  האם משתלם ללמוד עבודה סוציאלית כתואר ראשון במטרה להתקדם לתחום טיפולי (פסיכודרמה)? כן, אם את רוצה ללמוד לתואר, מפני שאין תואר ישיר בלימודי פסיכודרמה. אלו לימודי תעודה. יחד עם זאת יש מקומות שלא ידרשו זאת ממך.
דווקא כאן חשוב לי להגיד: הכוונה לבחירת מקצוע יכולה לתת הרבה למי שלא בטוחה מה מתאים לה ומה כדאי לה ללמוד. היא מאפשרת קבלת החלטה על בסיס של יותר בהירות ויותר מודעות וידע. אולם, כשמדובר בידע על המקצועות בלבד - אין צורך ביועץ מקצועי. אל תסמכו על אף אחד. חפשו את המידע בעצמכן. חיפוש באינטרנט במילים "לימודי פסיכודרמה" יוביל למוסדות לימוד שונים, שמהם ניתן ללמוד מה נדרש מלומדי פסיכודרמה (או כל מקצוע אחר) בכל מוסד ומוסד.

חזרה למעלה 
 
 בחירה טובה - חפצי רובלין    טל. 02-9919070,   052-3493113     בית שמש     heftsi@bchiratova.com 
 

Design: Edna Ricklin's studio

לייבסיטי - בניית אתרים