היכן אפשר לקבל את ההכוונה המקצועית שלנו?


FacebookTwitter

 

האם לכל אחד יש חלום?

יש אנשים שיש להם חלום. קראתי על אנשים שחלמו להיות שחקנים. פגשתי אנשים שחלמו להיות רופאים. שמעתי על אנשים שחלמו להיות זמרים. ויש גם אנשים שחולמים לנסוע מסביב לעולם, או להיות עשירים, או חלומות אחרים.

יש אנשים שחושבים וחולמים בגדול. אדם אחד חושב: אני רוצה להקים רשת של סופרמרקטים. הוא רואה בדמיונו את הכסף שיגייס לסופרמרקט הראשון שיקים. הוא רואה בדמיונו את הסופרמרקט קם. הוא כבר יכול לראות בעיני רוחו את הסופרמרקט הבא אחריו ואת הבאים אחריהם. הוא יודע בלבו את הצבעים שירכיבו את הלוגו של הרשת שלו. והרשת אכן קמה. החשיבה והדמיון שלנו הם אנרגיה שגורמת לדברים לפעול. אדם אחר חושב: אולי אני אקים חנות מכולת כדי להתפרנס?! זה לא חלום מיוחד. הוא פשוט רוצה להתפרנס ומהרהר בכמה אפשרויות. גם בתחומים אחרים המלה "חלום" גדולה עליו. השאלה "מה התשוקה שלך?" מכניסה בו אי שקט. "חלום"? "תשוקה"? – שום דבר הוא לא בגדר חלום כל כך גדול.

מה קורה בבחירת מקצוע כשאין חלום?
כשאין לנו תשוקה למשהו, וכל מקצוע שיכול להתאים הוא רק בגדר אפשרות שצריך לשקול, צצים כל מיני חסרונות שגורמים לנו התלבטות – בגלל חוסר נוחות ("אני לא מעוניין עכשיו בלימודים ממושכים", "לא מתאים לי להיות עצמאי", "זה לא מספיק מגוון") ובגלל אי הוודאות לגבי תוצאות ההחלטה בעתיד ("האם באמת אוהַב את זה?"). התשוקה והחלום הם גורם מניע חזק, שמאפשר התלהבות מעשייה כלשהי, ומאפשר את ראיית הקשיים המתלווים אל העשייה הזו כקטנים יותר.

אם אין תשוקה אנחנו יכולים למצוא גורם מניע אחר. משהו שיחבר אותנו ל"רָצון" במקום ל"חָלום". "רצונות" הם עַם קטן יותר מ"חלומות", אבל הם "עַם" חשוב. היכולת להגדיר מה אני רוצה לתת מעצמי לאנשים, או איזו יכולת שלי הייתי הכי רוצה להביא לביטוי, או איזה דבר שאני אוהב לעשות הייתי הכי רוצה ליישם בעבודתי, מאפשרת בחירה בהרגשה טובה. מלת המפתח היא "להתחבר". זה לא חייב להיות התחברות לחלום או ל"חזון". אפשר להתחבר לרצונות או להעדפות או לערכים שלנו. נכון, לפעמים אנחנו עדיין צריכים לזהות אותם, וזו מהותה של הכוונה לבחירת מקצוע. יש לנו המון מניעים שגורמים לנו "רעש". הזיהוי מאפשר לנו להבחין אילו מניעים יותר חזקים אצלנו, ואילו מניעים הם בכלל שלנו ולא של הסביבה.
 
 

 

 
 בחירה טובה - חפצי רובלין    טל. 02-9919070,   052-3493113     בית שמש     heftsi@bchiratova.com 
 

Design: Edna Ricklin's studio

לייבסיטי - בניית אתרים