היכן אפשר לקבל את ההכוונה המקצועית שלנו?


FacebookTwitter

 

לשאול את השאלות הנכונות


בספר "צעד קטן לשינוי גדול" מציע ד"ר רוברט מאורר לערוך ניסוי: מחר בבוקר שאל את החבר שלך בעבודה, או בכל מקום אחר, מה היה צבע המכונית שחנתה ליד המכונית שלו. הוא יחשוב שהשתגעת ויגיד לך שאין לו מושג. אבל אחרי כמה ימים שבהם תחזור על השאלה הוא יזכור שהאידיוט הזה (אתה) עומד לשאול אותו על כך ויתחיל לשים לב לתשובה. החזרה על שאלה שוב ושוב גורמת למוח להתחיל לייצר תשובות. המוח אוהב לחפש תשובות לשאלות שאנו שואלים. כשאנחנו שואלים את עצמנו, לדוגמא, "איזה דבר קטן אני יכול לעשות כדי לרדת במשקל" יתחיל המוח בתוך זמן מה לייצר תשובה ("תאכל שתי עוגיות במקום שלוש בנשנוש של אחה"צ". – "דבר קטן" אמרנו), שאותה הוא יאהב יותר מאשר קבלת עצה מרופא או מחברים.

המוח אוהב שאלות, אלא אם כן הן שאלות גדולות מדי עד שהן מעוררות בנו פחד. כשהמוח חש שהשאלה גדולה מדי הוא הופך את התשובה ל"בלתי אפשרית" וחוסם את היצירתיות. על ידי העלאת שאלות קטנות יותר אנחנו משאירים את תגובת ה"לחימה או מנוסה" כבויה ומאפשרים תשובות יצירתיות של המוח. אם נקח דוגמאות מעולם התעסוקה, שאלות כמו "מה אני רוצה מהחיים שלי?" או "איזה מקצוע מתאים לי?" יכולות להיות גדולות מדי בשביל להפיק מהן תשובות טובות. במקומן עדיף לשאול "ממה אני נהנה?", "ממה אני יכול לזכור שנהניתי בעבר?", "על מה מחמיאים לי?" ועוד שאלות שחיבור התשובות שלהן יביא בסוף תשובה לשאלה הגדולה של "מה אני רוצה".

במקום "במה אני טוב" המוח ייטיב לענות על אפשרויות ספציפיות (האם אני טוב בסדר וארגון? בכתיבה? ביצירתיות מחשבתית? בעבודה על המחשב? ועוד הרבה אפשרויות). במקום "מה אני אוהב" המוח יענה ביתר קלות על רשימת אפשרויות ספציפיות. אפשר אפילו לשאול: "אם הייתי נקלע לאי בודד עם עוד אנשים – מה הייתי מביא איתי לקבוצה?" (מנהיגות? עזרה פיזית? הקשבה לבעיות של אנשים? מצחיק את האנשים? מייצר ציוד הכרחי מחומרים שמצאתי באי?) כשאין תשובות מהירות זה בסדר. לפעמים כשחוזרים בראש על אותה שאלה שוב ושוב היא מייצרת פתאום תשובה בזמן שלא ציפינו לה.

איך אנחנו יודעים כשאנחנו לא שואלים שאלה טובה? אנחנו יודעים כשאנחנו מבחינים שהיא לא תורמת להתקדמות שלנו, גדולה מדי בשביל להצליח לענות עליה, או קשורה בביקורתיות כלפי עצמנו. איך אנחנו מחליפים שאלות בשאלות אחרות מאלה שעלו לנו בראש? על ידי מודעות. פשוט לזכור לשים לב לשאלות ששאלנו את עצמנו, ולאתגר את עצמנו בניסוח שאלות חדשות מכיוונים חדשים. השאלות הטובות בשבילנו הן אלה שיובילו לצמיחה והתפתחות אישית.  
 
 
 
 

 

 
 בחירה טובה - חפצי רובלין    טל. 02-9919070,   052-3493113     בית שמש     heftsi@bchiratova.com 
 

Design: Edna Ricklin's studio

לייבסיטי - בניית אתרים