היכן אפשר לקבל את ההכוונה המקצועית שלנו?


FacebookTwitter

 

שרלוק הולמס ומורה הדרך -
איסוף רמזים בדרך לבחירת מקצוע


לו היה שרלוק הולמס מתבקש לפתור את תעלומת המקצוע המתאים לנו, היה ודאי ניגש לפתרונה כמו שהוא ניגש לפתרון תעלומות אחרות – דרך איסוף רמזים. לו היה מורה דרך מבקש למצוא את המקצוע המתאים לנו, היה אוסף מידע ונתונים גלויים לעין כדי לשרטט את מפת הדרכים אל היעד. אבל שרלוק היה מגייס את חדות מוחו, את ווטסון ואת הזכוכית המגדלת שלו כדי למצוא גם את הדקויות המסתתרות ברובד הפחות גלוי לשם פתרון תעלומת המקצוע המתאים.

בכל הקשור לבחירת מקצוע עלינו לנהוג כמורה דרך וכבלש גם יחד. שניהם צריכים לאסוף פרטים ולחבר אותם לתמונה כוללת. (במקרה הזה ווטסון – יועץ הקריירה, עוסק לא רק בהבאת מידע ופרטים, אלא גם בחיבורם יחד). דיק ריצ'רדס, מחבר "IS YOUR GENIUS AT WORK?"(הוצ' דיוויס- בלאק), מספר על עצמו איך אסף רמזים וחיפש מה המכנה המשותף שלהם כדי להבין מה הכוח המניע אותו.

בעבודתו כיועץ לארגונים וליחידים הוא שם לב שהוא אוהב לפתח מודלים שמסבירים מושגים כמו ניהול קריירה, שירות, אחריות, מנהיגות ועוד. באמצעות המודלים האלה הוא מבין טוב יותר את התופעות החשובות ללקוחותיו, וכך מסייע להם לתכנן תכניות הקשורות בנושאים האלה. אחד התחביבים שלו הוא צילום. בשלב מסוים הוא הבחין שהוא אוהב לצלם תמונות מהסוג שגורם לאנשים לשאול את עצמם "מה קורה פה" ולנסות להגיע למסקנות. הוא עוסק גם בהוראה ונהנה ללמד מפני שזה עוזר לו ליצור בהירות לגבי הנושאים שאותם הוא מלמד, והוא נהנה לבנות דברים כי הבניה מסייעת לו להבין איך הם נעשים.

ריצ'רדס חיפש את המכנה המשותף לדברים האלה כדי להבין מהו הדבר שהוא אוהב לעשות. בהתחלה חשב שמה שמשותף להן הוא "חיפוש האמת". אח"כ הגדיר זאת כ"קיבוץ רעיונות לכדי יחידה אחת" ו"יצירת חוויות לימודיות". אבל התחושה שלו לגבי ההגדרות האלה לא היתה שלמה. בסוף הבין שאלו למעשה פעולות שהוא עושה כדי להגיע ל"יצירת בהירות". כך הוא השתמש בכל מיני רמזים וגם הקדיש זמן לפענח אותם עד שהגדיר את הכוח המניע שלו כ"רצון וצורך ליצור בהירות".

איסוף רמזים נעשה כמובן לא רק למטרת יצירת מכנה משותף, אלא נעשה כשהחלקים הגדולים של הפאזל לא מספיק ברורים, ויש צורך לאסוף חלקים קטנים יותר כדי ליצור תמונה. לפעמים, כשקשה לנו להגיד אפילו לגבי פרטים קטנים אם הם רצויים לנו או לא - מתוך כל מה שאנחנו לא אוהבים ולא רוצים עולים רמזים למה שכן.

יש עוד דבר אחד שחשוב לזכור בקשר לשרלוק הולמס ולמורה הדרך: אם היינו שואלים את שרלוק מהם האלמנטים האהובים עליו בעבודתו, ספק אם היה מציין רק את פתרון התעלומה. וודאי שפתרונות שימח אותו כל פעם מחדש, אבל יש לשער שאהב גם את החקירה, החשיבה והדרך לפתרון. מורה דרך בוודאי לא היה אומר שהוא נהנה רק להגיע אל היעד. הטיול כולו מהנה עבורו. לא כדאי להגזים ולצפות שנהיה מאושרים מתהליך מתמשך של התלבטות וחיפוש אחר מקצוע מתאים, אבל אפשר ללמוד מהם שהדרך לשם היא חלק טבעי של חיינו, לא איזושהי תקלה מצערת, אלא חלק שתורם לנו התפתחות.

 

 
 בחירה טובה - חפצי רובלין    טל. 02-9919070,   052-3493113     בית שמש     heftsi@bchiratova.com 
 

Design: Edna Ricklin's studio

לייבסיטי - בניית אתרים