היכן אפשר לקבל את ההכוונה המקצועית שלנו?


FacebookTwitter

סיפוק ומימוש עצמי מול צרכי פרנסהקריירה הכוללת סיפוק ופרנסה

לעתים קרובות חשים אנשים כי מקצוע מסוים מתאים להם אך אינו צפוי לספק להם את הפרנסה הרצויה. דילמה זו עולה הן בבחירת מקצוע ראשון ("אני מאד רוצה לבטא את עצמי דרך האמנות שלי אך איך אתפרנס מזה?") והן בשינוי קריירה ("אני לא רוצה להמשיך לעבוד בהייטק, אך אני לא יכול להרשות לעצמי לבחור משהו שיתן לי פחות משכורת משאני מקבל עכשיו"). הדילמה בין הצורך בסיפוק ומימוש עצמי מול הצורך בפרנסה היא אחת הדילמות הגדולות יותר בבחירת מקצוע. לשאלה זו אין פתרון מסוים שאפשר להצביע עליו מכיוון שזו אחת הדילמות המובנות (בשווא תחת הב') של החיים.

הצורך בסיפוק ומימוש עצמי נובע מעולמנו הפנימי. מכך שלנשמה שלנו יש ייעוד. הצורך בפרנסה נובע מעולמנו החיצוני – עולם החומר. העולם שבו אנו זקוקים למזון, שתיה, חום, בטחון וממון על מנת להתקיים בתוכו. הצורך בעולם החומר מעלה שכבות של "הישרדות" על עולם הגשמת הנשמה. חוסר סיפוק בעבודה ורצון לשינוי הם קריאה של הנשמה לשים לב אליה.

קיום היעוד של הנשמה כרוך באתגרים רבים. הראשון שבהם הוא עצם הגילוי של ייעודנו הפרטי. גם לאחר שאנו מגלים את ייעודנו עלינו להתגבר שוב ושוב על פחדים, חששות וספקות כדי להמשיך לצעוד בדרך שפנימיותנו מכתיבה לנו. לימיננו עומדת הידיעה שכאשר אנו באים לעולם אנו באים עם ייחודיות שהיא רק שלנו, ואנו מצוידים בכלים הנכונים להגשים את משימתה של נשמתנו.

מרגע שאנו מסמנים את ייעודנו כמטרה והולכים לקראתה יביא לנו הדבר אושר, מפני שהדרך לקיום אותו ייעוד עוברת בעיקר דרך הדברים שטבעיים לנו ושאנו אוהבים לעשות. במהלך חיינו אנו מבינים מהם הדברים שמשמחים אותנו והדברים שאנו טובים בהם, ובמשך הזמן, מתוך התנסות ומתוך התבוננות, אנו יכולים ללמוד להכיר מהם הדברים שאנו שואפים להשיג למען עצמנו ולמען אחרים. הכלי המיוחד והמשותף שכולנו מקבלים הוא היכולת לחשוב וליצור.

ישנם אנשים המוצאים פתרונות לשילוב בין עולם החומר לביטוי הנשמה. יש שמצליחים לבטא את נשמתם בתחומים שמחוץ לפרנסתם. יש המוכנים להסתפק בחיים הדורשים פרנסה מועטה, ובלבד שילכו אחר צו לבם. יש המוצאים דרכים להביא לביטוי את נתינתם המיוחדת בתוך פרנסתם הקיימת, ויש המצליחים ליצור פרנסה מהדבר הקרוב ללבם ולתחושת ייעודם.
  

הנה מה שאומרת ג'וליה קמרון, בספרה "דרך האמן", עמ' 185-187
:
... "ידיד שלי, רב-אמן בשטחו, מצא את עצמו שלא לנוחותו קשור להתחייבויות לביצוע עבודות מספר שנים מראש. מבחינה כלכלית מצבו עורר קנאה, אבל הוא הרגיש שהתחייבויות ארוכות טווח אלה מסכנות את בריאותו האמנותית. הימים עברו, והנה הוא עומד בפני ביצוע פרויקט שעליו התחייב שלוש שנים קודם. האם יוכל לבצעו באותו דמיון ובאותה התלהבות ראשונית? התשובה הבלתי נעימה אך הכנה היא בדרך כלל לא. וכך, למרות ההפסד הכספי הוא החל לקצץ בהתחייבויותיו לעתיד, ובד בבד להשקיע בתשואה המסוכנת אך הרווחית יותר של יושר אמנותי. 
 
לפעמים לא נוכל לאזור אומץ לב אמנותי כשיעמוד בפנינו פיתוי כספי, אבל נוכל לפחות לנסות. בדומה לתיירים אנחנו עסוקים מדי במזוודות החיים שאספנו, מושקעים בתחנות הדרך ובמעמדנו, אין אנו יכולים לעקוב אחר הכיוון הרוחני שמסתמן בפנינו. אנחנו מתעקשים על דרך ישרה וצרה, אך דרך האמן היא פתלתלה. אם אנחנו מושקעים במלכודת החיצונית של חיינו המקצועיים, נעדיף השקעה זו על פני ההדרכה הפנימית שלנו. אם החלטנו להתחשב במספרים, נאבד את ההתחייבות לראות את עצמנו ומטרתנו כחשובים יותר... נרוקן את חיינו מכל התלהבות יצירתית... בנסיון לשמור על הפרנסה אנחנו מנסים ללכת על בטוח ובכך מאבדים את ברק הכשרון"...

היכן יכולים צרכי הנשמה וצרכי הפרנסה להשתלב
נכון, פעמים רבות יתכן שנחווה פער בין מה שאנו אוהבים לעשות לבין מה שיכול לספק לנו כסף, אך ניתן למצוא משהו שאנו אוהבים לעשות וגם מרוויח כסף כשאנו ערים לכך שיש דברים משותפים העומדים בבסיס מה שאנו אוהבים לעשות ובבסיסם של כמה מקצועות שונים. אם אני סבור שהדרכת טיולים, למשל, היא דבר רצוי לי אך אינו צפוי לעמוד בצרכי הפרנסה, אוכל לשאול את עצמי: למה אני אוהב טיולים? מה זה נותן לי? על איזה צורך שלי זה עונה? האם אני מזהה את הצורך הזה גם בדברים אחרים שאני עושה או בדברים אחרים שאני נמשך אליהם? כיצד עוד אוכל להשיג את הצורך הזה? איך עוד אני יכול להשיג את השמחה והשלווה (לדוגמא) שזה נותן לי? את החופש שזה נותן לי? באילו עיסוקים אחרים אני יכול למצוא מענה לאותם צרכים שלי? איך אני יכול להפגיש בין הדברים? היכן הם יכולים להתחבר? בנושא של הצורך בסיפוק ומימוש עצמי מול צרכי הפרנסה אינני מתיימרת להציג פתרונות ספציפיים מפני שאין בנמצא כאלה, אבל שאלות מעין אלה יכולות לעזור לנו להגיע קרוב יותר לחיבור בין שני הצרכים.
 

 
 בחירה טובה - חפצי רובלין    טל. 02-9919070,   052-3493113     בית שמש     heftsi@bchiratova.com 
 

Design: Edna Ricklin's studio

לייבסיטי - בניית אתרים