היכן אפשר לקבל את ההכוונה המקצועית שלנו?


FacebookTwitter

 
 

הסבה מקצועית

מחשבה על שינוי מקצוע יכולה כידוע לנבוע ממניעים פנימיים, כשמשהו לא עובד לנו או כבר לא מספק אותנו במקצוע שלנו, או מסיבות חיצוניות, כמו הידיעה שהמקצוע נמצא במגמת ירידה בביקוש שלו, או המחשבה שאולי צריך למצוא משהו חדש כי כבר הרבה זמן אנחנו לא מוצאים עבודה במקצוע שלנו.
 
בין רצון לבין ביצוע עוברת דרך ארוכה, שיכולה לכלול: קושי לוותר על הנוחות שבמצב מוכר, החשש מן הבלתי וודאי, תחושת פער בין מה שאנו רוצים לבין מה שהמציאות מכתיבה, ואי ידיעה או אי בטחון לגבי השינוי הרצוי.
 
הקושי בוויתור על הנוחות אינו מעיד על "עצלנות" או "פחדנות" מוגזמים, אלא נובע מ"מנגנון" המוטבע במוחנו, שתפקידו לאזן את הדברים בחיינו ולהגן עלינו. הוא הגורם לכך שכוחות ההרגל כל כך חזקים בנו. ההרגלים נועדו לאפשר לנו להתמודד עם מצבים בדרך מהירה ויעילה, ולא להצטרך בכל פעם, במיוחד מול סכנה, להקדיש זמן לחשוב מה אנחנו עושים. סכנה היא לא רק במצבים פיזיים, אלא גם כל דבר שמסכן את התדמית שלנו והנפש שלנו.
 
ניקולס לור מסביר בספרו "The Pathfinder" שה"מנגנון" מגן עלינו על ידי כך שהוא מחפש דרכים לשמור את המצב הקיים כדי לשמור עלינו בטוחים ושלווים. את הפעולה הזו הוא עושה על ידי שליחת זרם מחשבות ששולחות אלינו היסוסים רבים לגבי הצעד שאנו רוצים לעשות. הפעולה שלו היא חיובית מאד ועוזרת מאד להגן עלינו, אבל גם מקשה עלינו כשרוצים לבצע שינוי. לכן כשרוצים לעשות שינוי קריירה יבואו מחשבות כמו אני צעיר מדי, מבוגר מדי, לא מסוגל ללמוד, זה לא מעשי, הנסיבות לא מאפשרות, אין לי מספיק כוח רצון ליישם את כל הכרוך בכך וכו'.
 
כדי להתגבר על כך צריך לזהות את כל אותן מחשבות שנראות לנו הגיוניות לחלוטין וגורמות לנו להזדהות איתן, אבל הן בעצם פעולת המנגנון ששולח אלינו היסוסים. אחרי שמזהים אפשר לחפש דרכים להתייחס אל המחשבות האלה ולמצוא מה באופן מציאותי יכול בכל זאת להרגיע אותן, ואחר כך לגייס נחישות, מחויבות והתמדה. לכך יש להוסיף: לא לייחס לאי הצלחות בדרך חשיבות רבה מדי. הן יכולות להיות רק שלבים זמניים בדרך להצלחה; להעריך גם צעדים קטנים ולא לצפות רק לצעדים גדולים בדרך למטרה, ולהתחבר לאנשים שמסייעים למטרתנו ולא לאלה שמחבלים בה. חשוב מאד: שנדע מה ה"למה" שלנו, למה אנחנו עושים את הצעדים לשינוי, ונזכיר את זה לעצמנו בדרך אל המטרה, כי רק "למה" שחשוב לנו ימשיך להניע אותנו.
 
הפער בין הרצוי למצוי לפעמים אמיתי מאד ולפעמים מתחבר עם הקושי בוויתור על הנוחות. לפעמים חסרים לנו כסף או זמן או שפה או יכולת זו או אחרת כדי לממש משהו שאנחנו רוצים, ולפעמים ניתן להתגבר על אחד המכשולים האלה אם מאד רוצים. לפעמים יש פער בין האהבות שלנו לבין מה שקיים במציאות. במקרה של שוק העבודה: בין האהבות שלנו לבין מה שיש לשוק התעסוקה להציע מבחינת ביקוש או פרנסה או היקף הלימודים הנדרשים. בהתאם לכך, ההתגברות על כך יכולה לבוא מהגברת הנחישות שלנו במקרים מסוימים, ובנכונות לפעול במסגרת המגבלות הקיימות במקרים אחרים. במילים אחרות: לפעמים ניתן להתעקש על הרצוי ולצורך כך להתגבר על מגבלה מסוימת, ולפעמים מוכרחים לעבוד על כך שהמצוי יהפוך לנו לרצוי!

הניסיון להבין מה רצוי לנו הוא בלי ספק תהליך, שכולל חיפוש פנימי אחרי האהבות, היכולות, הערכים והצרכים שלנו, כמו גם בדיקות חיצוניות לצורך הרחבת הידע על עצם האפשרויות הקיימות ועל המהות של כל אחת מהן. בתקופות שונות בחיים, ובנושאים שונים – לא רק קריירה, לא פעם שיחות או התייעצות עם אדם נוסף או אנשים נוספים יכולים להוסיף לנו נקודות מבט חשובות וידע נוסף ולהועיל מאד.

שינוי בתנאים של אי וודאות יכול להצריך צעדים להגברת הוודאות, כמו חיפוש מידע נוסף אם אפשר, או אי עזיבת עיסוק קודם לפני שמצאנו עיסוק חדש, או התחלה של עבודה במקצוע חדש במשרה חלקית בעוד אנחנו שומרים על משרה חלקית גם בעבודה אחרת, ובמקרים אחרים אין תחליף לנכונות להתנסות בדבר חדש, מתוך ידיעה שאם לא ננסה בוודאי שלא נוכל להרוויח מפירות אפשריים של השינוי, ומתוך ידיעה שבעתיד אנחנו עלולים להצטער יותר על משהו שלא ניסינו מאשר על משהו שניסינו ואולי לא הלך.

החשש מכשלון והחשש מהצלחה הם שני צדדים של אותה מטבע: החשש מהמחיר האפשרי. לעתים אנו חוששים מהצלחה כי אולי ישתנה מעמדנו החברתי ואנשים יקנאו בנו או יחששו מאתנו, כי אולי לא יפרגנו לנו, כי לא יישאר זמן לדברים אחרים שאנו רוצים לעשות, או כי העושר הכספי מפחיד אותנו. החשש מכשלון יכול לנבוע מנסיונות עבר שהשפיעו עלינו, מהפסד כספי עתידי, מתגובות חברתיות, מפגיעה בתדמיתנו, מגרימת אכזבה ומפגיעה בדימוי העצמי. החשש מכשלון יכול לנבוע גם מתפיסות שגויות שלפיהן הכל צריך ללכת בצורה חלקה, ומה שלא הולך חלק אינו מספיק טוב, או מראיית כשלון כמצב "סופי" ולא כשלב ביניים בדרך להצלחה.

כדי לנסות להתגבר על כך צריך לזהות את המשאבים האישיים שלנו שיכולים לשרת אותנו בכיוון חיובי. למשל: רגישות לזולת, חברותיות, תקשורתיות, כוח רצון, חוש הומור, משמעת עצמית, יכולת למידה, סקרנות, רצון לנתינה, ספונטניות, זכרון טוב, יכולת הקשבה, סבלנות, יכולת הובלה והנעת אנשים, דמיון, יכולת אבחנה בפרטים ועוד. חשוב לשאול את עצמנו מה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות? בדרך כלל לא מדובר בתוצאות קטסטרופליות ובלי הפיכות באמת. חשוב גם לשאול את עצמנו מהם הדברים הטובים שיכולים לקרות לנו כתוצאה מאי הצלחה , ומהם הדברים הטובים שיכולים לקרות לנו כתוצאה מהצלחה. 


 
 
 
 
 בחירה טובה - חפצי רובלין    טל. 02-9919070,   052-3493113     בית שמש     heftsi@bchiratova.com 
 

Design: Edna Ricklin's studio

לייבסיטי - בניית אתרים