היכן אפשר לקבל את ההכוונה המקצועית שלנו?


FacebookTwitter

 
 
דילמות בבחירת מקצוע

גורמים שונים יכולים להקשות עלינו בבחירת מקצוע. להלן מספר גורמים היכולים לעמוד בבסיס ההתלבטות ובבסיס הקושי במציאת המקצוע המתאים.

חסרונות שקשה להשלים עמם
משקל ההחלטה
חוסר רצון להפסיד משהו
שעמום לאורך זמן
יחס שלילי לעולם העבודה
חוסר בהירות לגבי מאפיינים אישיים
חוסר מידע
חוסר בעניין רב מספיק בתחום מסוים
הבדל בין רצונותינו לרצונות אנשים הקרובים לנו
קושי כללי בקבלת החלטות    
 
 
           
    
חסרונות שקשה להשלים עמם
לעתים אנו מתלבטים בין מספר מקצועות מפני שלכל אחד מהם יש בעינינו חסרון או חסרונות המקשים על הבחירה. יתכן שמקצוע אחד נראה בעינינו מושך יותר אך רמת השכר בו נמוכה, והשני הוא מקצוע בעל רמת שכר גבוהה יותר אך פחות מושך בעינינו מהראשון. יתכן שאנו מתלבטים לגבי מקצוע שנראה לנו מתאים מפני ששעות העבודה בו הן ארוכות בדרך כלל, ולגבי מקצוע אחר שנראה מתאים מפני שעושה רושם שהביקוש בו נמוך.  
חשוב לבדוק קודם כל את נכונות הנחותינו לגבי המקצועות השונים. כאשר אנו רואים חסרונות בדברים מסוימים הם נראים לנו כעובדות, אך פעמים רבות אלו הנחות שכדאי לבדוק.
כאשר ספקותינו מבוססים על עובדות נוכל להכריע בסופו של דבר רק לאחר שיש בידינו את כל השיקולים שעליהם צריכה להתבסס בחירת המקצוע שלנו. שיקולים אלו כוללים ידיעה טובה של האלמנטים הרצויים לנו בעבודתנו העתידית– אותם קריטריונים שחשוב לנו שיתקיימו במקצוע שבו נעסוק. כשאנו רואים מול עינינו את כל הקריטריונים החשובים לנו יכול חסרון מסוים להתגמד לעומת כל היתרונות האחרים הקיימים עבורנו באותו מקצוע. מודעות לכלל השיקולים והקריטריונים הרצויים לנו תאפשר לבדוק מהו המשקל שאנו מייחסים לכל אחד מהיתרונות והחסרונות הקיימים גם במקצועות האחרים שאנו שוקלים.  
י 
משקל ההחלטה
 
התחושה שבחירת מקצוע היא צעד שיכול ללוות אותנו לשנים רבות יכולה להקשות עלינו את ההחלטה מפני שלימוד מקצוע כלשהו כרוך במשאבים של זמן, כסף ואנרגיה, ואנו מבינים כי החלטה לא נכונה תגרור אחריה עבודה לא מסַפקת וצורך להשקיע זמן וכסף בלימודים נוספים בעתיד.
 
פעמים רבות בחיינו, גם בתחומים אחרים, אנו נדרשים לקבל החלטה בתנאים של אי ודאות. אף אחד לא יכול להבטיח לנו שבחירתנו תתאים לאורך עשרות שנים. להיפך, במשך הזמן אנו מתפתחים ומגלים עוד ועוד צדדים וכישורים שלנו, ויכול להיות שבשלב מסוים נרצה להתאים את תפקידנו או לשנות את עיסוקנו בהתאם להתפתחות שלנו.
 
מה שיש בידינו לעשות הוא לוודא שאנו בוחרים מקצוע מתוך היכרות כמה שיותר טובה עם עצמנו ועם הדברים המהותיים לנו, ולאחר מכן... להעיז לקפוץ למים. דחיית ההחלטה לאורך זמן רב מדי אינה מועילה מפני שבסופו של דבר אנו לומדים בעיקר מהנסיון.

י
חוסר רצון להפסיד משהו
כשאנו נמשכים למספר תחומים ואין אפשרות ללמוד את כולם עולה הצורך להחליט על מה לוותר. הצורך לוותר קשה ומעלה בנו ספקות לגבי הבחירה. כמו בדילמות אחרות, גם כאן טמונות כמה אפשרויות, כמו מציאת מקצוע שמתפרס על כמה תחומי עניין (יש כאלו); בניית עיסוק סביב רעיונות עצמאיים שבהם אנו משלבים מספר תחומים המושכים אותנו; עיסוק בכמה תחומים אך לא כולם ברמה של מקצוע; הגעה לשלמות עם החלטה הכוללת וויתורים מסוימים (לא מתוך תחושה של הפסד אלא מתוך הבנה שמקצוע מסוים יאפשר לנו לממש את הדברים החשובים לנו יותר ממה שיתאפשר לנו במקצוע אחר), ועוד – כל מקרה לגופו.

י
שעמום לאחר זמן מה באותו עיסוק
לפעמים אנו מגיעים לתחושת שעמום וצורך לשנות, לגוון ולהרגיש שאנו נעים קדימה. תחושה זו יכולה לנבוע ממקצוע שלא מתאים לנו, ממקצוע שכבר לא מתאים לנו יותר, או מתכונת אופי המכתיבה לנו צורך בגיוון ובתחושת התקדמות מתמדת.
 
ברוב המקרים אין לנו סיבה להמשיך עם השעמום או עם אי שביעות הרצון כמו שהם. כשאנו בוחרים להשאר במקצוע שאינו אהוב עלינו כי הוא מספק פרנסה ובטחון מדובר בבחירה שבחרנו, לא בהעדר כל אפשרות לשינוי ולגיוון. השינוי או הגיוון יכולים להתבצע על ידי הוספה או הורדה של אלמנטים מסוימים בתפקידנו, על ידי שינוי תפקיד בתוך מקום העבודה, החלפת מקום העבודה או שינוי קריירה של ממש.
 
אם אנו מכירים את עצמנו ככאלה הזקוקים לתחושת התקדמות מתמדת ולגיוון נוכל להתמקד במקצועות הכוללים חידוש מתמיד רב יותר מאשר במקצועות אחרים. לדוגמא: מקצועות שבהם אנו יוצרים יצירות חדשות כל הזמן, כגון: כתיבה, אמנות וכו', מקצועות הכוללים נסיעות רבות, מקצועות המצריכים לימוד מתמיד, או כאלה הכוללים מפגש תדיר עם אנשים שונים.
 
י 
יחס שלילי לעולם העבודה
תחושות של "אני לא אוהב שקובעים לי זמנים", "אני לא אוהב שמכתיבים לי", "לא מעוניין להתאמץ" או "לא שווה להתאמץ" מקשות על מציאת מקצוע מתאים. הן יכולות לנבוע מאי הגעה אל המקצוע המתאים, או מאמונות שונות הקיימות בנו בקשר לעולם העבודה. לפעמים אנו מודעים, ולפעמים לא, למסרים שהוטמעו בנו בילדותנו ("אי אפשר לסמוך על עבודה קבועה, אתה תמיד יכול למצוא עצמך מפוטר", או "עבודה ומשפחה אינם מסתדרים יחדיו") ותחושות אלה יכולות להתקבע במוחנו ולהקשות עלינו במציאת עבודה בהמשך.
 
ההכרה בתחושות אלה היא פתח לבחינת דרכי הסתכלות חדשות. הגעה למקצוע מתאים, המאפשר לנו לעסוק בפעולות האהובות עלינו, עשויה להקטין את רמת התחושות הללו ולאפשר לנו להסתדר טוב יותר בעולם העבודה. מקצועות המאפשרים חופש פעולה רב וזמנים גמישים יותר יכולים לעזור רבות. שילוב שני הגורמים הללו לכדי עבודה עצמאית יכול לפתור חלק ניכר מהתחושות השליליות מכיוון שנחוש שליטה רבה יותר על זמננו, מעשינו ואופי עבודתנו.

י
בהירות לגבי מאפיינים אישיים
לעתים אנו בוחרים מקצוע מסוים הנראה מתאים, אך לאחר שהתנסינו בו אנו מבינים כי אותו מקצוע מורכב ממאפיינים שחלקם לא מתאימים לאישיותנו. מאפיינים אלה של אותו מקצוע מקשים עלינו את המשך העיסוק בו. לדוגמא: אחות המגלה במשך הזמן כי היא אוהבת את הקִרבה לתחום הרפואי אך מתקשה מאד בעבודה מול מטופלים, העוברים קושי פיסי וזקוקים לתשומת לב. או איש הייטק המגלה כי הוא אוהב את העבודה מול מחשבים אך חסר לו הצד של עבודה צמודה יותר עם אנשים.  
 
בין אם בחרנו מקצוע ללא בהירות מספקת לגבי מאפיינינו האישיים, ובין אם בחרנו כמיטב יכולתנו אך גילינו בעקבות נסיוננו כי הבחירה לא היתה מתאימה, בהירות מחודשת לגבי מאפיינים אישיים היא הבסיס לבחירה מחדש. האחות שהזכרנו ידעה שהיא הולכת לקראת עבודה בתחום הרפואי, וכי עבודת האחיות כוללת בעיקר עבודה טיפולית באנשים, אך עדיין לא ידעה על עצמה שהצד הטיפולי פחות מתאים לה עד שהתנסתה בכך. הנסיון שצברה והשאלות שהיא תשאל את עצמה (או תישאל על ידי איש מקצוע) כדי להגדיר בבירור מה רצוי לה ומה אינו רצוי לה יעזרו לה להבהיר את מאפייניה מחדש. 
  
י 
חוסר מידע
חוסר מידע לגבי מגוון המקצועות הקיימים, ובמיוחד לגבי המאפיינים האמיתיים של המקצועות השונים, יכול להקשות עלינו את הבחירה או להוביל לבחירה מוטעית. חשוב להשיג מידע לגבי מגוון המקצועות הקיימים, ואת מירב המידע הרלוונטי לגבי המקצועות המעניינים אותנו בפרט.
ראה עוד: רשימת מקצועות, קישורים ומקורות מידע, שיחות עם אנשי מקצוע.
 
י
חוסר בעניין רב מספיק בתחום מסוים
לפעמים אנו חשים כי המקצוע בו אנו עוסקים אינו מעניין אותנו במידה כזו שאנו מוכנים להשקיע בו את מירב מרצנו ומאמצינו. מאידך אנו מתקשים למצוא נושא אחר המושך את לבנו במידה מספקת על מנת להתמיד בו. אין זה מן הנמנע כי לאחר מעבר על רשימה ארוכה של מקצועות קיימת עדיין תחושה כי "אף מקצוע לא מספיק מעניין ומעשי עבורי".
 
תחושה זו נובעת לפעמים מחיפוש במקום הלא נכון, כלומר מחיפוש מקצוע במקום חיפוש עצמי. חיפוש עצמי כולל בירור כישורים, חוזקות, פעולות אהובות, ערכים, תנאי עבודה שחשובים לנו ועוד. אלה מתחברים בסופו של דבר לתמונה של המקצועות המתאימים לנו.
 
תחושת ה"אף מקצוע לא מספיק מעניין אותי" אינה נובעת בדרך כלל מ"פינוק יתר", "חוסר בגרות" ו"חוסר אחריות". רוב האנשים יעידו כי יש במקצועם אלמנטים שפחות אהובים עליהם, אולם ההשלמה צריכה לבוא ממקום שבו יתרונות המקצוע עבורנו הם כאלה שאנו מוכנים להשלים גם עם אלמנטים פחות אהובים בלי לחוש חוסר יכולת לקבלם. לא ממקום שבו אנו חשים דחייה חזקה מהצורך להשלים עם אותם אלמנטים.
 
אנו יכולים להגיע למקצוע המתאים רק לאחר בירור כל המאפיינים שציינו, ולא, כאמור, מתוך חיפוש מקצועות. דבר נוסף: עבור חלקנו הפתרון למצב זה הוא יצירת עיסוק עצמאי הנובע מרעיון שלנו, שאנו מתחברים אליו, והמורכב מתמהיל מסוים של פעולות שאנו הכנסנו לתוכו.
     
י
הבדל בין רצונותינו לרצונות אנשים הקרובים לנו
אחד הדברים המשפיעים עלינו לעתים בבחירת מקצוע הוא הורים או אנשים קרובים אחרים המכוונים אותנו לכיוון מסוים שלדעתם מתאים לנו, ואנו נוחים להשפעה מכיוון שאין לנו דעה מוצקה על המקצוע המתאים לנו. במקרים אחרים אנשים קרובים לנו משפיעים עלינו לבחור כיוון מסוים שלדעתם מתאים יותר או מעשי יותר, בעוד נטיית לבנו היא לכיוון אחר. מצב זה אינו פשוט מפני שהוא מוסיף התלבטות ומצריך אותנו להתנגד למישהו קרוב, או לחלופין לרצות להקשיב לו בעוד אנו חשים חוסר נוחות בתוכנו פנימה. העירנות למצב זה היא שתאפשר לנו לבחור את הבחירה הנכונה בעזרת השכל והרגש גם יחד.

י
 
קושי כללי בקבלת החלטות
קושי בקבלת החלטות נובע בדרך כלל מאי הוודאות לגבי התוצאות, מהחסרונות שאנו מוצאים באפשרויות השונות העומדות בפנינו, ומהקושי להחליט אילו יתרונות או חסרונות של כל אפשרות הם כבדי משקל בעינינו יותר מהיתרונות והחסרונות האחרים. כשכל החסרונות נראים לנו שווים בגדלם קשה הרבה יותר להכריע. החלטה בעניין בחירת מסלול לימודים ותעסוקה יכולה להיות קשה מפני שלפעמים עומדות בפנינו כמה וכמה אפשרויות, וככל שיש יותר אפשרויות (שלכל אחת מהן יתרונות וחסרונות משלה) יכולה הבחירה להיות קשה יותר. לאלו יכולים להתלוות החשש מגרימת אכזבה לאנשים אחרים, חשש מ"מה יגידו" ועוד. כשאנו מתקשים בקבלת החלטות או בקבלת החלטה משמעותית ספציפית כדוגמת בחירת מקצוע יכול הדבר להביא לתחושה של תקיעות, ולפעמים לאי נעימות מהסביבה, המצפה ש"נגדיר" את עצמנו בעזרת מקצוענו.
 
כשמדובר בקבלת החלטות חשוב, בין השאר, לוודא שיש לנו את הפרופורציה הנכונה לגבי השלכות ההחלטה. לעתים אנו מייחסים להחלטה שנקבל תוצאות גרועות יותר ממה שמכתיבה המציאות.
 
עוד נזכיר כאן דבר אחד מבין כמה דברים נוספים היכולים לסייע בקבלת החלטות: תרגול קבלת החלטות הוא רעיון שאולי נשמע מוזר, אך הוא משפר את יכולתנו בנושא זה בדיוק כמו תרגול ואימון בנושאים רבים אחרים. הדרך לתרגל קבלת החלטות היא לעקוב יותר מקרוב אחרי החלטות היום יום שלנו. ישנן החלטות רבות שאנו מקבלים באופן אוטומטי לכאורה, כאשר השיקולים השונים נעשים במהירות במוחנו וכמעט איננו מודעים להם. כאשר אנו עוקבים אחרי קבלת ההחלטות שלנו אנו יכולים לזהות דפוסים מסוימים (האם אני נוטה להחליט רק ברגע האחרון? האם אני נוטה להתייעץ הרבה עם אחרים? האם אני נוטה לשקול כל דבר במשך זמן רב בלי שחלה התקדמות של ממש? האם אני מתקשה להכריע אילו יתרונות וחסרונות משמעותיים עבורי יותר מאחרים?) ולעבוד על שינויַים אם יש צורך.

חזרה למעלה
 
 
 
 בחירה טובה - חפצי רובלין    טל. 02-9919070,   052-3493113     בית שמש     heftsi@bchiratova.com 
 

Design: Edna Ricklin's studio

לייבסיטי - בניית אתרים