היכן אפשר לקבל את ההכוונה המקצועית שלנו?


FacebookTwitter

אנשים רגישים מאד בעולם העבודה

מי הם אנשים רגישים מאד?
 
אנשים רגישים מאד הם אנשים שמוצפים בקלות על ידי גירויים שונים. לדוגמא: בהסתובבות בקניון יש הצפה של גירויים: תזוזות, קולות, מראות. בעוד אנשים בעלי רגישות "רגילה" מעבדים היטב את הגירויים האלה, הרי שאנשים רגישים מאד נולדו עם מערכת עצבית שאינה מאפשרת עיבוד גבוה של כמות הגירויים הזו, וכך הופכים הגירויים להצפה, המביאה לתחושה של אי נוחות רבה. את התופעה הזו חקרה ד"ר איליין ארון, בעצמה אדם רגיש מאד, וכתבה על כך את הספר "אדם רגיש מאד" (בעברית בהוצאת פוקוס).

מאפייניהם של אנשים רגישים מאד אינם זהים, אך ד"ר ארון מציינת כי תשובה חיובית לשנים-עשר מאפיינים ומעלה מצביעה בדרך כלל על היות האדם רגיש מאד. בין המאפיינים: הרגשה לא נוחה כשיש עומס מסביב – אנשים, תנועות, התרחשויות; רגישות גבוהה לרעש או לאור או ריח חזקים;  רגישות גבוהה לשינויים. (אפילו שינויים קטנים כמו שינוי במיקום רהיט עשוי להשפיע על לחץ או רגיעה);  כניסה ללחץ ביתר קלות כשצריכים לעשות יותר מדי דברים בבת אחת; פעמים רבות יצירתיים ואוהבים או מתרגשים מאמנות או ממוסיקה; לפעמים נבהלים בקלות; מנסים מאד להימנע משגיאות; חוששים לעמוד ל"מבחן" מול אחרים מפני שחוששים מאד שייווכח שרמת הביצועים שלהם נמוכה; אנשים אומרים להם שהם רגישים או ביישנים; חיים פנימיים מאד עשירים ובעלי דמיון; מודעים לדקויות בסביבה (כולל פרטים ויזואליים "קטנים", מצבי רוח של אנשים וכדו');  מבחינים כשאנשים מסביבם לא חשים נוח ויש להם תחושה אינטואיטיבית מה צריך לעשות כדי לעזור להם; רגישים לסביבתם הפיסית (לעתים רגישים לטבע או לבעלי חיים). בעקבות תחושת ההצפה יש המארגנים את חייהם כך שיוכלו להימנע ממצבים שגורמים להצפה, כמו מפגשים חברתיים, הסתובבות במקומות הומים, מבחן בעל פה מול אנשים, נסיעות למקומות לא מוכרים, וכדו'.

רגישות לזולת אצל אנשים רגישים מאד מתבטאת לפעמים בדרך של אמפתיה לזולת, ואצל אחרים היא לא באה לביטוי רב מפני שהם נוקטים בדרך כללית של הסתגרות מהחברה. אנשים רגישים מאד עשויים להיתפס על ידי אנשים אחרים כבעלי הפרעות קשב וריכוז, כי הם עשויים להיות מוצפים בקלות ולהתנתק מקשב לסביבה כתוצאה מכך, אבל אדם רגיש מאד יכול להתרכז היטב במקום שקט. בנוסף, אצל בעלי הפרעות קשב וריכוז עשויה להיות נטיה חזקה יותר לכניסה לעשייה כלשהי מתוך אימפולסיביות, בעוד אנשים רגישים מאד מגלים נטיה חזקה יותר לעצירה ובחינת הדברים.
 
בחירת מקצוע אצל אנשים רגישים מאד
 
חשוב לשים לב שיהיה מדובר במקצוע שמאפשר תפקידים שבהם – כל אדם בהתאם למה שמאפיין אותו:
 • שעות עבודה לא מרובות מדי ולוח זמנים גמיש במידת האפשר.
 • עבודה שאינה בנויה באופן טבעי על לחץ זמנים ותאריכי יעד צפופים.
 • עבודה שאינה רועשת - לא רק מבחינת דציבלים אלא גם מבחינת תנועה רבה והמולה.
 • עבודה שאינה כזו שיש בה פיקוח הדוק על העובדים, ואינה צפופה מדי.
 • עבודה שאינה מחייבת נסיעות למרחק.
לרבים מתאימים יותר:
 • מקצועות שבהם אפשר לעבוד עם מעט אנשים.
 • מקצועות ומקומות עבודה שיש בהם מקום לקצב האישי.
 • מקומות שנותנים תחושה טובה של שימוש בחוזקות האישיות.
 • מקצועות שנותנים תחושת חיבור או משמעות, העוזרת להתגבר על קשיים ועל עליות ומורדות ביחס לעבודה.
יתכן שכל המאפיינים האלה מעלים את השאלה "מה נשאר?", אבל יש מקצועות ועיסוקים שיכולים להתאים. לאנשים שאינם מתקשים מדי בחברת אנשים אחרים פתוחים מקצועות רבים. לאנשים הזקוקים לחברה מועטה יכולים להתאים מקצועות כמו עריכה לשונית, עבודות שונות על מחשב, תפקידים מסוימים בעבודה סוציאלית, תרפיה באמצעות בעלי חיים או סוגי תרפיה או ייעוץ נוספים, ועוד. יש שנמשכים באופן טבעי לעבודות בתחומי האמנות או הכתיבה, אבל עשויים להפוך אותם לתחום משני בפרנסתם ולחפש מקור אחר לפרנסה מסודרת.
 
התמודדות במקומות עבודה:
 
בארי ג'גר כתב ספר בשםMaking Work Work for the Highly Sensitive Person , שַם הוא מפרט לגבי התמודדות עם קשיים במקום העבודה:
 • אם התפקיד לא מספיק יצירתי ויש צורך ביצירתיות – למצוא מקום ליצירתיות בתפקיד.
 • להיות בעל היכרות עצמית טובה, כי אחרת הציפיות של אחרים מנהלות את העובד במקום שהעובד יחוש שהוא יכול להשפיע על מהלך הדברים.
 • למצוא קשרים תומכים עם אנשים בעבודה ומחוצה לה.
 • להיעזר במישהו אחר, אם צריך, כששוקלים לעזוב מקום עבודה, מפני שיש סיכוי רב יותר שרוצים לעזוב עבודה גם אם היא מתאימה בגלל אי נוחות מצד אחד, וסיכוי רב יותר מהרגיל שמנסים להימנע מלעזוב עבודה לא מתאימה בגלל מוסר גבוה והרגשת מחויבות.
 • להיות מודע היטב לתכונות הטובות של הרגישות – כל אחד לפי תכונותיו: אמפתיה רבה, יכולת קליטה טובה של אנשים, מוסר עבודה גבוה, התחשבות, יצירתיות, ועוד.
 • לשים לב לרווחה פיזית ונפשית. לדאוג לזמני מנוחה מתאימים, לזמני תחביב ויצירה, הימצאות עם בע"ח או הימצאות בטבע וכדו'.
 • שיפור היכולת להגיד "לא" ולשים גבולות.
 • שיפור היכולת להגיד מה שחושבים ולהשמיע את הדעה האישית.
 • לימוד דרכים איך להסביר לאנשים מצבים של הצפה בצורה טובה. במקום להגיד מה לא כדאי לעשות איתך ("אני מאד רגיש לביקורת"), להגיד איך ניתן להעביר ביקורת בלי לגרום לשיתוק, או להבין שאתה אדם שמתאים לו להתרכז במטלות אחת אחת ולא בבת אחת.
 • לימוד דרכי תגובה טובה יותר ללחץ של זמן, של ציפיות, של הערות של אנשים ושל מצבים חברתיים.
אפשר להשפיע על עיצוב הסביבה הפיסית כך שיהיה בסביבה פחות אור חזק ויותר אור טבעי, מקום שקט שאפשר לגשת אליו כשצריך, צמחים או תמונות שינעימו את המקום, ועוד.

 

 
 
 בחירה טובה - חפצי רובלין    טל. 02-9919070,   052-3493113     בית שמש     heftsi@bchiratova.com 
 

Design: Edna Ricklin's studio

לייבסיטי - בניית אתרים