היכן אפשר לקבל את ההכוונה המקצועית שלנו?


FacebookTwitter

דף הבית >> בלוג עולם העבודה >> על מבוכה וחיפוש דרך
 
מזמורי נבוכים הוא שם אלבום ומופע של קובי אוז. כמו הספר "מורה נבוכים" של הרמב"ם, שמתווה דרך לנבוכים בין מקורות ידע כלליים לבין מצוות הדת היהודית, משקפים מזמורי נבוכים את מסעו של קובי אוז "בין קדמון לקידמה ובין נאור למואר", כמילות השירים שלו עצמו.
 

אנחנו חשים מבוכה כשאנחנו חושבים שעשינו לעצמנו בושות, או כשמישהו אחר שם אותנו או את עצמו במצב לא נעים. "זה היה מביך", אנחנו אומרים או חושבים. מאד לא נעים. משמעות המבוכה היא שלא ממש ידענו מה לעשות עם עצמנו. היינו מעדיפים לא להיות שם. הרגשנו אובדי עצות ולא ידענו כיצד לנהוג או להגיב.
 

לקובי אוז יש מה לומר במופע שלו על "היינו מעדיפים לא להיות שם". הוא מספר על "החתולות שלי, כלנית ורקפת. כשאני נמצא בחדר העבודה הן מייללות במסדרון מפני שהן רוצות להכנס. אם הן ייכנסו לחדר העבודה הן יקיימו את משאת הנפש של להפסיק להיות "כאן" ולעבור להיות "שם". אך כשהן נכנסות לחדר נהיה להן מבט עצוב, מפני שהנה הן עוד פעם "כאן" ולא "שם".
 

אז הנה שני סיפורים קצרים על מבוכה משני הסוגים: זאת שקשורה לתחושת בושה וזאת שקשורה לחיפוש דרך:
 
בסיפור הראשון מספרת ענת קלו-לברון על יום הרצאות של ביירון קייטי שהשתתפה בו. בשלב מסוים ביקשה קייטי מהקהל לכתוב על דף את הדבר שהם הכי מתביישים בו ולא היו רוצים שידעו עליהם. אחרי שכולם כתבו היא ביקשה שכל אחד יכתוב מתחת לאותו דבר מביש מה זה אומר עליו. אחר כך היא שאלה אם יש מישהו שמוכן לשתף את הקהל. כמה אנשים היו מוכנים לכך, אבל הראשון דיבר ובכה. השני רעד והתפתל עד שהצליח לספר על מעשה שבו התבייש. אלא שבעיני שאר המשתתפים המקרים שהם תיארו לא היו נוראיים בכלל. מתוך כך התחילו היושבים בקהל להבין עד כמה דבר שאדם מתבייש בו אישית, בדרך כלל אינו נורא כל כך בעיני אחרים. (מתוך הספר "אושר לא מה שחשבתי").
 
ולעניין חיפוש דרך:
השבוע חל יום העצמאות, והשבוע גם נפטר אחד מגדולי הרבנים של הציונות הדתית - הרב אהרן ליכטנשטיין, שהיה במשך שנים רבות ראש ישיבת ההסדר הר עציון. בשיחה שנתן הרב ליכטנשטיין ז"ל באוניברסיטת ת"א בשנת תשנ"ז בנושא "האתגרים החברתיים העומדים לפני מדינת ישראל" הוא אמר בין השאר: "הזנחנו את לימודי הרוח במערכות חינוך - במקום רוח, הדגש הוא על טכנולוגיה וביצועיזם… אם להשתמש בלשונו של אחד הקלסיקנים שלנו מימי הביניים - רבנו בחיי, קיימת העדפה של חובות האברים על חובות הלבבות...  אנשים מאמינים באפשרות של פתרונות מידיים. כל בעיה חייבת להיפתר מיד... המושג "תהליכים" יצא מכלל שימוש בציבור הרחב... לטפל בבעיות חברתיות בדרך של חינוך והסברה היא [נחשבת] דרך ארוכה ומסובכת".  
 

שני הדברים יחד מזכירים את מה שאנחנו יודעים: שלא לכל חיפוש דרך יש פתרון מיידי. תקופות של חיפוש דרך הן בסדר גמור. התהליך הוא שמספק את ההתפתחות והמשמעות. ההישג- את התחושה הטובה. 


 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 
 בחירה טובה - חפצי רובלין    טל. 02-9919070,   052-3493113     בית שמש     heftsi@bchiratova.com 
 

Design: Edna Ricklin's studio

לייבסיטי - בניית אתרים