היכן אפשר לקבל את ההכוונה המקצועית שלנו?


FacebookTwitter

דף הבית >> בלוג עולם העבודה >> נאמנות לעצמנו
 
"עיניים גדולות" הוא סרט שמבוסס על סיפורם האמיתי של וולטר ומרגרט קין. מרגרט ציירה ציורים שעליהם היא הסכימה לחתום בשם "קין" בלבד, מפני שהאמינה, אז, בשנות החמישים ותחילת שנות הששים, שעבודות של ציירת יימַכרו פחות טוב מעבודות של צייר. בעלה, וולטר, היה איש מכירות מצוין, וחלוץ בהדפסה המונית של ציורים, כך שבאמת התאפשר להם להצליח עסקית.

אבל וולטר לקח לעצמו קרדיט על הציורים עצמם, והפך מפורסם בזכות הציורים. בשלב מסוים ביקשה מרגרט לגלות לעולם שהיא הציירת האמיתית, אבל וולטר לא הסכים. ההתפכחות מהנישואים לאדם שאותו חשבה בהתחלה לאמן ולרומנטיקן מקסים הביאה אותם לגירושים. אח"כ התנהל גם דיון בבית המשפט. המשפט הסתיים בכך שנקבע כי מרגרט היא הציירת האמיתית, לאחר שנערכה תחרות ציור בין השניים שבה ציירה מרגרט בקלות את הדמויות המוכרות מציוריה, בעוד וולטר לא ידע כיצד לצייר.

מרגרט נהנתה מההצלחה הכלכלית של ציוריה, ושילמה את המחיר של האגו של בעלה שרצה לגרוף את התהילה כולה לעצמו. האם היא פעלה נכון כשאפשרה בהתחלה לבעלה לטעון שהציורים הם שלו כדי שיצליחו יותר כלכלית, או האם היתה צריכה לעמוד בכל תוקף על האמת, יהא המחיר הכלכלי אשר יהא? ואנחנו? עד כמה אנו מוכנים לשמור על זהותנו העצמית גם כשזה פוגע, או יכול לפגוע, בפרנסה שלנו?

איפה ההתפשרויות הקטנות שלנו על מי שאנחנו ומה שאנחנו מאמינים בו? אולי במקום שבו הבוס אומר משהו ואנחנו מבצעים גם אם איננו שלמים עם כך. או אולי במקום שבו אנחנו לא יכולים להתבטא כפי שהיינו רוצים בהתאם ל"אני מאמין" שלנו כי אנו חוששים לפרנסתנו. אולי במקומות שבהם העבודה מתנגשת עם ערכים אחרים שחשובים לנו, או במקומות שבהם בעל עסק עצמאי משווק את השירות או המוצר שלו בעזרת הבטחות שלא בטוח שאפשר לקיים.

מאידך – האם יש בזה טעם לפגם? אם אדם לא פועל בניגוד גמור לערך שהוא מאמין בו – מה רע ב"להסתגל"? מה רע בשמירה על הפרנסה?

איפה עובר הגבול? במקרה של מרגרט הגבול נמצא במקום שבו אי נאמנות לזהות העצמית שלך היא בעצם שקר מוחלט כלפי אנשים אחרים וכלפי עצמך. במקרים אחרים הגבול עובר בדיוק במקום שבו אנחנו עושים את ההבחנה בין גמישות שנדרשת מאיתנו לפעמים גם אם היא לא תואמת במאה אחוז את ישותנו, לבין מצבים שבהם אנחנו משקרים, לאו דווקא לאחרים אלא עושים שקר קטן בנפשנו, כשהשאיפה היא לשמור על "עמוד השדרה" שלנו ועל מי שאנחנו ככל שנוכל כל הזמן.


 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 
 בחירה טובה - חפצי רובלין    טל. 02-9919070,   052-3493113     בית שמש     heftsi@bchiratova.com 
 

Design: Edna Ricklin's studio

לייבסיטי - בניית אתרים