היכן אפשר לקבל את ההכוונה המקצועית שלנו?


FacebookTwitter

דף הבית >> בלוג עולם העבודה >> להשביח את העולם - בין מצוינוות להצטיינות
 
"מי שלא ימצא בעצמו שום צד של הצטיינות כלפי אחרים מתעצב מאד, ובקרב לבו לא ימצא תכלית בחייו. ושקר הוא". (הרב אליהו דסלר, "מכתב מאליהו", כרך ד')
 
במובן אחד מצוינות מתבטאת ברצון ואכפתיות לעשות כמיטב יכולתנו; עשיית המקסימום שלנו לטובת עניין זה או אחר.
 
במובן שני מדובר בשאיפה האוניברסאלית להרגיש שאנחנו מצוינים במשהו כדי לחוש בטחון עצמי. הצורך הזה יושב על החיפוש הפנימי אחר תשובות לשאלות כמו "מהי המטרה המיוחדת של חיי?", "במה אני מתייחד לעומת אחרים?", "מה הייעוד המיוחד שלי?". ההבדל במניעים הפנימיים יכול להשתנות בין דגש על השוואה לאחרים לבין דגש על מציאת המיוחד בי לטובת תרומתי המיוחדת בעולם בלי קשר לאחרים.
 
במובן שלישי מדובר בשאיפה להגיע לשכבה העליונה של משהו. להצטיין. המניע הפנימי הוא הרצון להרגיש טוב עם עצמי, או גם – לקבל קידום. לפעמים הוא אינו קשור בהשוואה לאחרים, אבל בסופו של דבר הגדרת המצוינות נענית להגדרה של אחרים, וההגעה לשכבה העליונה פירושה שלא כולם הגיעו לשם. פעמים אחרות המניע הפנימי לכך הינו הרגשת הצורך להיות טוב יותר מאחרים, כחלק מתכונת התחרותיות, שמהווה עבור אנשים המתאפיינים בה תמריץ להישגים.
 
לכל הסוגים הללו משותפת העובדה שיש דברים שבהם יש לנו מצוינות טבעית, ויש מצוינות שנבנית על פיתוח, אימון, תרגול והשקעה. לכולנו יש את הסוג הראשון, הבנוי על הכישרונות המולדים שלנו, ויכולת לסוג השני.
 
הרב דסלר התייחס להצטיינות ולא למצוינות. הוא שלל רצון למצוינות בהשוואה לאחרים שמטרתה סיפוק האגו. המצוינות שהיהדות תובעת מאיתנו היא הרצון לעשות כמיטב יכולתנו ומאמצינו את מה שקיבלנו על עצמנו לעשות. הרב קוק מדבר בהקשר למידת הגאווה על השאיפה לתהליך ולא לתוצאה. השאיפה להשתלמות ולא לשלמות, שאינה אפשרית לבשר ודם.
 
הצורך האוניברסאלי במציאת ה"אני" והכשרונות המיוחדים לנו טוב עבור פיתוח העולם, בלי כל קשר למתנות השמיים שיש לאנשים אחרים. הרצון להצטיין מגביר, כמו הרצון למצוינות, עשייה מצוינת בעולם. אבל הדחף הזה מגביר גם פיתוח תדמית מנופחת ועוגמת נפש עצמית שחשים כאשר השאיפה להצטיינות לא התמלאה. יש בו ממידת הגאווה. היהדות הגבירה את האתגר של השואפים להצטיינות – להגביר בעזרתו עשייה מצוינת בעולם בלי ליפול למלכודות עוגמת הנפש והתדמית.

 

 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 
 בחירה טובה - חפצי רובלין    טל. 02-9919070,   052-3493113     בית שמש     heftsi@bchiratova.com 
 

Design: Edna Ricklin's studio

לייבסיטי - בניית אתרים