היכן אפשר לקבל את ההכוונה המקצועית שלנו?


FacebookTwitter

דף הבית >> בלוג עולם העבודה >> מחפשים ומתחפשים
 
לפני פורים אני שואלת את עצמי: למה המילים "חיפוש" ו"תחפושת" חולקות את אותו שורש? משמעותן שונה: המחפש תר אחר משהו, מבקש למצוא משהו חסר, והמתחפש משנה את מראהו, מסווה את עצמו. למעשה, אלו מילים הפוכות: את המתחפש צריכים לחפש. הוא לא נראה כפי שהוא באמת. התחפשות מביאה להסתרה, וחיפוש הופך את אותיות השורש שלו ומביא לחשיפה וגילוי.
 

אבל כמו עם ניגודים - יש ביניהם גם השלמה. התחפשות היא חלק מחיפוש. למרות שלכאורה מתחפשים לכבוד פורים ולא כי סתם רוצים להתחפש - ילדים ומבוגרים מתחפשים לדברים מסוימים ולא לאחרים. תחפושות מסוימות מוצאות חן בעינינו יותר מאחרות, כי נחמד או יפה יותר להיות מחופש לדמות הזו דווקא ולא לאחרת. זו דמות שאני מוכן להיות בה. אכפת לי איך אני נראה. או אולי זה מצחיק יותר או קשה יותר לזיהוי, אבל לא כל תחפושת נהיה מוכנים לשים על עצמנו. התחפשות היא חלק מחיפוש כי היא מאפשרת להשתחרר, להתנהג קצת אחרת, וגם לשאוף למשהו אחר. התחפשות גלויה, כמו שיש בפורים, מביאה לשמחה.
 

ביום-יום יש התחפשות אחרת. יש את עצמנו ויש את האדם שאנחנו מציגים אל העולם. התחפשות היא חלק מחיפוש האני האמיתי מול עצמי ומול החברה, חלק מבדיקה: האם אני כזה, או אולי אני כזה? איך זה מרגיש להיות כזה ואיך זה מרגיש להיות אחר? אולי התחפשות תגרום "ונהפוך הוא" לטובה בחיי הפרטיים? האם אני יכול בכלל להרגיש טוב כשאני מישהו נהדר אחר, או רק כשאני אני? באיזה מראה יאהבו אותי יותר? באיזו דמות יאהבו אותי יותר? האם יקבלו אותי? איזו תדמית כדאי ליצור? על איזו תדמית לשמור? אם ידעו עלי את מה שאני  מנסה להסתיר האם יעריכו אותי פחות? האם אני צריך להתחפש למישהו דומה ל"כולם" כדי שיאהבו אותי?
 

בחיפוש עבודה אני צריך להיות מי שאני, ובו בזמן גם קצת מחופש. אני צריך לכתוב קורות חיים אמיתיים, וגם להיות "מבריק" בהם, לחפש את הדרך לבלוט לטובה, כמו יהלום נוצץ. בראיון עבודה אני שוב צריך להיות מי שאני, ובו בזמן לא לחלום על לבוא ללא הכנה ופשוט לענות את מה שיוצא לי טבעי. אני חייב להיות מוכן היטב. לארוז נכון את הדברים. לומר את האמת, אבל את זו שרוצים לשמוע. לסדר היטב את העטיפה. להיות בהופעה חיצונית מתאימה, שמעבירה את המסר הנכון.
 

במשלי ב', ד כתוב "אם תבקשנה ככסף וכמטמונים תחפשנה". את מי צריך לחפש? את הבינה: "... כי אִם לבינה תקרא, לתבונה תתן קולך… אז תבין יראת ה', ודעת א-להים תמצא". הבינה כוללת התבוננות. צריך לחפש אותה כי היא באה רק אחרי התבוננות, מתוך רצון להבין פרטים לעומק. בעבודה ובחיים בכלל, התבוננות תביא לבינה, חיפוש יביא להבחנה. בין עצמנו לבין מי שאנחנו לא, בין התחפשות שיושבת על האמת להתחפשות אחרת.

 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 
 בחירה טובה - חפצי רובלין    טל. 02-9919070,   052-3493113     בית שמש     heftsi@bchiratova.com 
 

Design: Edna Ricklin's studio

לייבסיטי - בניית אתרים