היכן אפשר לקבל את ההכוונה המקצועית שלנו?


FacebookTwitter

דף הבית >> בלוג עולם העבודה >> חיבור בין אוניברסיטאות ועולם העבודה
 
כדי לתגבר את הקשר בין אוניברסיטאות ובין עולם העבודה הייתי רוצה לראות:

תואר ראשון שנתון לבחירה בין מסלול מעשי למסלול מחקרי, בדיוק כמו שיש חלוקה למסלול עם תזה או בלי תזה בתואר שני. המסלול המעשי יכלול פחות קורסים תיאורטיים שמהווים הכנה למחקר, ויותר קורסים מעשיים שמהווים הכנה לעבודה בתחום הנלמד. הסיבה: שוק העבודה של היום דורש תואר גם בתחומים שבהם הכשרה מקצועית ויכולות אישיות היו יכולים להספיק. לכן סטודנטים רבים לומדים לתואר בלי שיש להם עניין להמשיך למחקר, שלמטרתו הוקמו האוניברסיטאות. 

שילוב של עבודה מעשית בסטאז', מהסוג המתקיים בעבודה סוציאלית, הוראה ועוד, יורחב גם לתלמידי חוגים אחרים, כמו כלכלה, מדע המדינה, קרימינולוגיה ועוד. 

בוגרי התואר המעשי לא יחסרו רוחב אופקים ויכולות לניתוח מידע או כתיבת עבודות. הם רק יחסרו קורסים בסטטיסטיקה וקורסי מבוא שאף אחד לא עומד לזכור את תוכנם בעולם העבודה. 

ריבוי מעסיקים שמכבדים תואר ראשון מעשי ואפילו מעדיפים אותו, כי הוא מכשיר סטודנטים לפעולות שיצטרכו לעשות בעבודה, שלא יחסרו להם רוחב אופקים ויכולת ניתוח מידע, כאמור. המעסיקים לא יגלו העדפה לתואר מחקרי ה"יוקרתי" יותר, שיהיה בנוי כתואר שאמור לשרת רק את המתעתדים להמשיך למחקר. 

אפשרות של תלמידי תואר ראשון מעשי להמשיך לתואר שני עם שנה אחת, לא מאסיבית, של השלמות.   

חוק שלא מאפשר לקנות עבודות אקדמיות. לא פלא שסטודנטים עושים הכל כדי לסיים בהצלחה את התואר, במציאות שמחייבת אותם לא רק לעשות אותו כדי לעסוק במה שהם רוצים, אלא גם לעבוד תוך כדי התואר. צריך לאפשר להם לעשות את כל מה שנדרש מהם לעשות, ואז להקפיד שהם יעשו את המטלות שלהם בכוחות עצמם. 

האם מן הראוי שאוניברסיטאות יעשו זאת? הרי הן נועדו למחקר, ולא אשמות ששוק העבודה הפך אותן למצרך הכרחי במקצועות רבים?

ובכל זאת – זהו העולם החדש. לכן ראוי שמעֵבֵר לחיבור למטרות שלשמן קמו יעשו האוניברסיטאות את המאמץ להתחבר לצרכים של הסטודנטים ושל שוק העבודה. הן אינן יכולות להיות מנותקות מהעולם הסובב אותן.


 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 
 בחירה טובה - חפצי רובלין    טל. 02-9919070,   052-3493113     בית שמש     heftsi@bchiratova.com 
 

Design: Edna Ricklin's studio

לייבסיטי - בניית אתרים