היכן אפשר לקבל את ההכוונה המקצועית שלנו?


FacebookTwitter

דף הבית >> בלוג עולם העבודה >> מהי האמת?
 
"חתיכת סיפור" הוא שם ספרה החדש של דלית אורבך. מדובר לא רק בדו-משמעות: דף חתוך מתוך ספר, וסיפורי חיים של אנשים הנשזרים בתוך סיפור כתוב, אלא גם כשם תואר – אכן מדובר בחתיכת סיפור.

הספר מספר לסירוגין את סיפורו של אברי הישראלי ואת סיפורו של מיגואל מבוגוטה שבקולומביה. הקשרים בין הסיפורים הולכים ומתרבים, סיפור אחד שולח זרועות לתוך הסיפור האחר, ובכל זאת התעלומה נשארת.  ,

השאלה המרכזית העולה מתוך הסיפור היא: מהי האמת? הלא כל מה שאנחנו רואים וחווים הם סיפורים שאנחנו מספרים לעצמנו. ומהו זכרון? באיזו מידה אפשר לסמוך עליו? באיזו מידה אפשר לסמוך אפילו על זיכרונות שמבחינתנו זכורים לנו בוודאות? אברי ואחיו קובי "זוכרים" סיפורי ילדות שונים לחלוטין. הסיפור של כל אחד מהם קשור לילדות טראומטית, שיֵצֵר ההישרדות התלבש עליה, והנחיל לסיפור פרטים שאפשרו לנפש לשרוד. "היסטוריה זה דבר סובייקטיבי", אומר לאברי חוקר הביטוח. "אתה אף פעם לא יודע אם מה שאתה זוכר קרה, או שאתה משכתב את האוטוביוגרפיה לנוחותך. לנוחות התת-מודע שלך…"
 
שאלת אמיתותם של הסיפורים שאנחנו מספרים לעצמנו נכנסת לייעוץ תעסוקתי כשסיפור מסוים, או תווית מסוימת ששמנו על עצמנו, מכשילה אותנו בבחירת מקצוע מתאים. יונתן, למשל, שמע מהוריו לאורך ילדותו שהוא חכם ויכול לעשות הכל. עם הדימוי הזה הוא הגיע מגיל הנעורים אל שלב העבודה ונתקל במצב שבו לא תמיד היה החכם ביותר והמצליח ביותר במקומות עבודתו. הבנה זו ריפתה את ידיו, הקשתה עליו להצליח במקומות עבודתו והקשתה עליו למצוא את עצמו הלאה בעולם העבודה.

הגישה הנרטיבית בייעוץ מתייחסת לכך שלכל אחד מאיתנו יש סיפורים על הדרכים שבהם אנחנו רואים וחווים את עצמנו ואת יחסינו עם אנשים אחרים. מכיוון שכל אחד מהסיפורים שלנו אינו דווקא הגרסה המדויקת, אלא הגרסה שמשקפת את תפיסתנו לגבי אותו עניין, הרי שאפשר לראות את הדברים גם מנקודת מבט אחרת.
 
כל זה נכון כמובן גם לגבי סיפורים שאנחנו מספרים לעצמנו על ה"מציאות" ולא רק על עצמנו. כמו, למשל, המחשבות "הוא שגה כשהוא פיטר אותי", "המעסיקים לא צריכים להעדיף צעירים בעבודה", "המדינה לא מפנה משאבים למקומות הנכונים", "אני צריך למצוא עבודה במהירות כדי לפרנס את משפחתי". קשה לקלוט את המשפטים האלה כמשהו שהוא "סיפור" ולא מציאות, אבל גם הם רק סיפור ומחשבה.
 
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 
 בחירה טובה - חפצי רובלין    טל. 02-9919070,   052-3493113     בית שמש     heftsi@bchiratova.com 
 

Design: Edna Ricklin's studio

לייבסיטי - בניית אתרים