היכן אפשר לקבל את ההכוונה המקצועית שלנו?


FacebookTwitter

דף הבית >> בלוג עולם העבודה >> להתייחס לקושי כאילו בחרתי בו בכוונה
 
כשמדברים איתי על קושי במילים "להסתער על הקושי", ובדוגמאות מעולם של טיפוס הרים ומלכודות שלגים, אני נרתעת. אבל בספר "יתרון הקושי" של פול סטולץ ואריק ויהנמאייר מצאתי גם עניין.

הם מדברים על טווח של גישות שיש לנו לקשיים בחיים וקוראים לכך "רצף הקושי". כל גישה מהווה התייחסות גבוהה יותר לקושי לעומת הגישה שקדמה לה:

הימנעות מקושי היא תגובה טבעית. לפעמים היא הגישה הנכונה, אבל לא כיחס קבוע. התעלמות מקושי דורשת הרבה אנרגיה ועלולה להיות מתישה מאד. כשזה מתחיל להיות הרגל, מצטברת חוויה של מסוגלות נמוכה ולפעמים האשמה עצמית על חולשת אופי. 

הישרדות היא התנהגות שמטרתה להשאיר אותנו עם "הראש מעל המים". לפעמים זו ההתנהגות הנכונה, אבל לא כשזו התנהגות יומיומית שנועדה לשמר את הקיים רק כי זה יותר קל. 

התמודדות עם הקושי היא מצב שבו אנו נוקטים אסטרטגיות שונות כדי להתמודד. היא חיובית כשאנחנו משתמשים בדרכים בונות ולא הרסניות (כמו שתיית אלכוהול מופרזת). לפעמים זה לא מצליח ולפעמים כן, וחשוב שאנחנו מנסים. 

ניהול הקושי הוא נסיון למזער את חסרונותיו ואת השפעתו הפוטנציאלית על תחומים אחרים בחיים או בארגון. לקבל החלטות שלא נותנות לו להפריע. לנהל אותו ולא לתת לו נהל אותנו. לקחת אחריות לעשות מה שצריך כדי לשפר את המצב הקשה, גם אם הדרכים לשיפור הן מעֵבֵר לאזור הנוחות שלנו. 

רתימת הקושי נעשית כשמשתמשים בו למען תועלת מוחשית כלשהי, או כדי לרומם את עצמנו ואנשים אחרים. למרות שגישה זו, כמו קודמותיה, לאו דווקא תפתור את הקושי, היא מהווה רמה גבוהה יותר כי היא מייצרת ממנו משהו. 
כולנו משתמשים בכל הגישות האלו. הרעיון הוא שאנחנו יכולים להגדיל ככל האפשר את פרקי הזמן שבהם אנחנו נמצאים בשלב גבוה יותר.
 
עוד שלוש נקודות מתוך דבריהם על התמודדות עם קושי:

"לצעוד אל תוך הסערה". במקום לפנות הרחק מהקושי – לצעוד אליו ולבחור אותו. קצת קשה לאמץ את הגישה להתייחס לקושי כאילו בחרתי בו בכוונה, אבל זה מאפשר לנו לרומם את עצמנו בעזרת שאלות כמו: "מתוך מחשבה שאני עצמי בחרתי בו - למה בחרתי בו"? "מה אני יכול להשיג מהתמודדות איתו"? "איך ואל מה אני יכול לרתום אותו"? 

לזהות את העוצמות שלנו ולגייס אותן. למשל סבלנות, נחישות, תעוזה, התמקדות, כוח רצון, קבלה וכו'. 

שינוי תפיסת חומרת הקושי. בדיקה אם הוא באמת במשקל כבד כמו שאנחנו מייחסים לו. היכולת להכיל אותו עוברת דרך הגברת האופטימיות והגברת תפיסת המסוגלות שלנו למזער אותו ולהתמודד איתו.

 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 
 בחירה טובה - חפצי רובלין    טל. 02-9919070,   052-3493113     בית שמש     heftsi@bchiratova.com 
 

Design: Edna Ricklin's studio

לייבסיטי - בניית אתרים