היכן אפשר לקבל את ההכוונה המקצועית שלנו?


FacebookTwitter

דף הבית >> בלוג עולם העבודה >> הלימוד הטוב ביותר
 
לפני ימים אחדים חזר בעלי מתפילת ערבית בבית הכנסת, כשעתיים לפני צאתו לשדה התעופה לצורך נסיעה לחו"ל, וסיפר שקבל את חתימתו של רב קהילתנו, הרב מאיר ליכטנשטיין, על כדור בייסבול. תהיתי אם שמעתי נכון. מאיפה הביא כדור בסיס? מה פתאום חתימה של הרב על הכדור?
 

כתבה שהראה לי בשם "ליגה רבנית משלהם", שפורסמה באתר אינטרנט בשם "טאבלט מגזין" הסבירה את מרבית העניין. הכתבה מספרת על מנהל ישיבה בשיקגו בשם דניאל הריס, חובב בייסבול מילדות, שבילדותו אסף כדורים עם חתימות של שחקני בייסבול ידועים, ובבגרותו החליף זאת באוסף כדורי בייסבול עם חתימות של… רבנים. הגיבורים שלו השתנו. אחד מיהלומי הכתר שלו הוא כדור בסיס בחתימת הרב אהרן ליכטנשטיין, ראש ישיבת הר עציון, שהוסיף לחתימתו את המילים "השואף לכוכבות בליגה אחרת".
 

הכדורים בחתימת הרבנים ניצבים על שולחן העבודה שלו בישיבה. התלמידים הנכנסים לחדרו קוראים "וואו" לנוכח השילוב הלא צפוי הזה בין כדורי בסיס לבין חתימות של רבנים. זה מביא אותם לשאול שאלות, ואת המנהל לפתוח בשיחה על השאלה מיהם הגיבורים שלנו בעולם המודרני. הכדורים החתומים מעוררים גם שיחות על שילוב עולם הקודש ועולם החול, ועל היחס לרבנים ולתלמידי חכמים. ראש הישיבה, הרב לנרד  מטנקי, מסכים שלאוסף הזה יש השפעה ניכרת על תלמידים ואף על בוגרים המבקרים במקום.
 
צורת החינוך הזו, שבה משתמשים בגורם ההפתעה, ובמקרה הזה גם בחפצים ויזואליים, מתקיימת לצערנו פחות משראוי לה במסגרות החינוכיות השונות, על אף שהיא מוכרת לנו משולחן ליל הסדר. המוח אוהב את האתגר שאנו מספקים לו בדמות שאלות ותהיות שונות, ותמיד עוסק בחיפוש תשובות. לא יכולתי להימנע מהשוואה לייעוץ תעסוקתי, שעוסק בעיקר בשאלות שפותחות חשיבה, מעוררות שאלות נוספות ומעלות תשובות. כך נוצר תהליך שבו לא רק מקבלים תשובות מה"מומחה", אלא מתקיים במקביל גם לימוד באופן הטוב ביותר - לימוד עצמי והבנה עצמית.      
 

הפרטים האחרונים של הסיפור התבררו לי מאוחר יותר. בנסיעתו הקודמת לשיקגו פגש בעלי את דניאל הריס, שאותו הוא מכיר אישית, וסיפר לו שקרא באינטרנט על האוסף שלו. הוא סיפר שראה שיש באוסף חתימה של הרב אהרן ליכטנשטיין, ואמר לו שאם ירצה, הוא יכול לנסות להביא לו בפעם הבאה את חתימת בנו, רב קהילתנו. דניאל שמח על הרעיון, מיהר להביא כדור בסיס, וזכה לקבלו חתום בנסיעתו הבאה של בעלי. בליל הסדר הקרוב אשים מעט דגש גם על תלמידי החכמים המוזכרים בהגדה, (במשפחתי המורחבת אני "ממונה" על הפעלות ליל הסדר לבני הדור הבא).

אני רוצה לסיים בציטוט מדברי הסופר ויליאם ארתור וורד, שמובא בספר "סולם הערכים" של דיויד מנשה: "מורה בינוני אומר. מורה טוב מסביר. מורה מצוין מדגים. מורה דגול מעורר השראה".


 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 
 בחירה טובה - חפצי רובלין    טל. 02-9919070,   052-3493113     בית שמש     heftsi@bchiratova.com 
 

Design: Edna Ricklin's studio

לייבסיטי - בניית אתרים