היכן אפשר לקבל את ההכוונה המקצועית שלנו?


FacebookTwitter

דף הבית >> בלוג עולם העבודה >> דרך קרובה ורחוקה
 
כמו שקורה לפעמים, חיפשתי בגוגל דבר אחד ומצאתי דבר אחר. משך את לבי המדרש הזה, עם שתי הדרכים שבו:

מעשה ברבי יהושע שהיה מהלך בדרך. מצאו אדם אחד שהיה מהלך בדרך. אמר לו: מה אתה עושה? אמר לו: אני מהלך בדרך. אמר לו: יפה אמרת שאתה מהלך בדרך, שכבשוה לסטים שכמותך.
הלך משם ומצא תינוק אחד יושב על פרשת דרכים. אמר לו: איזו דרך קרובה לעיר? אמר לו: זו קרובה ורחוקה וזו רחוקה וקרובה. הלך רבי יהושע בזו שקרובה ורחוקה. כיוון שהגיע לעיר מצא גנות ופרדסים מוקפים לחומה וחזר אצל אותו תינוק ואמר לו: בני, וכי זו דרך קרובה לעיר? אמר לו: אתה הוא חכם של ישראל, לא כך אמרתי לך שזו קרובה ורחוקה וזו רחוקה וקרובה?
באותה שעה אמר רבי יהושע: אשריכם ישראל שכולכם חכמים מגדולכם ועד קטנכם. (איכה רבה א' יט).

מה הופך שתי דרכים המובילות לאותו מקום לכאלה שאחת מהן קרובה ורחוקה והשניה רחוקה וקרובה? האם בסופו של דבר שתיהן טובות באותה מידה או שאחת מהן עדיפה? ומה פשר תגובתו המשונה של ה"תינוק"?

החלק הראשון של הסיפור מובן יותר ע"פ סיפור דומה במסכת עירובין (נג, ב): רבי יהושע חשב שהוא הולך בדרך סלולה, אבל מסתבר שזה היה שדה זרוע שאנשים אחרים הלכו בה לפניו וקלקלו אותה וכך היא הפכה למה שנראה כדרך סלולה. בחלק השני, שבו הוא פוגש "תינוק" – ילד מתחת לגיל מצוות, ושואל מהי הדרך המהירה ביותר אל העיר, אומר לו התינוק שדרך אחת קצרה יותר ("קרובה"), אבל בסיומה קשה למצוא את הכניסה לעיר בגלל הגנות והפרדסים המקיפים אותה. הדרך השניה ארוכה יותר ("רחוקה"), אבל בסיומה קל יותר למצוא את הכניסה לעיר.

רבי יהושע חשב שהדרך הארוכה, שבסיומה קל יותר למצוא את הכניסה לעיר, היא הדרך העדיפה, אבל בטעות הבין שזו הדרך ה"קרובה-רחוקה" במקום להיפך. משום כך חזר לבסוף על עקבותיו ותהה באזני הילד על ההכוונה שקבל. בתשובה אמר לו הילד (ע"פ פירוש הרב חנוך זונדל, בעל פירוש "ענף יוסף"): כחכם בישראל היית צריך להבין שמה שיותר רחוק "פיסית" הוא בעצם יותר קרוב, כמו שהקב"ה נמצא "רחוק" אבל הוא קרוב לשמוע את תפילתנו, ומתוך כך להבין שהדרך הרחוקה-קרובה היא זו שבסופו של דבר מהירה יותר. לכן כשהבין רבי יהושע את עמקות כוונת התינוק ורמזיו שמח ואמר אשריכם ישראל וכו'.

בחיים אנחנו מחפשים בדרך כלל את הדרכים הקצרות. המסלול הארוך, חיפוש ממושך, לקיחת זמן להתבוננות פנימה – למי יש זמן לזה? ובאמת, פעמים רבות אין ברירה. תוצאות שהדרך אליהן ארוכה יכולות לגרום לנו למחסור מוחשי. אבל יש פעמים שהחיים כופים עלינו ללכת במסלול הארוך. הם כופים עלינו להתלבט ארוכות בעניין מקצועי, לחפש עבודה זמן ממושך, להמתין זמן רב יותר משהיינו רוצים לבן או בת זוג. כופים עלינו תקופה של חיפוש. בזמנים כאלה נוכל לאמץ את גישת הדרך הרחוקה קרובה, לקבל את העובדה שהקב"ה בחר עבורנו עתה בדרך זו גם איננו יודעים למה, להסכים להיות במסלול הזה, ולקוות ולהאמין שהדרך הרחוקה-ארוכה תתגלה כטובה ביותר בשבילנו בסופו של דבר.
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 
 בחירה טובה - חפצי רובלין    טל. 02-9919070,   052-3493113     בית שמש     heftsi@bchiratova.com 
 

Design: Edna Ricklin's studio

לייבסיטי - בניית אתרים